Artykuł sponsorowany
Łazienka w restauracji, tak jak w każdym miejscu publicznym, powinna być przystępna dla każdego i przystosowana do potrzeb jak największej grupy osób. W restauracji toaleta jest absolutnie niezbędna i zawsze powinna być do dyspozycji gości. Podpowiadamy, co musi znaleźć się w restauracyjnej łazience.
W tych poradach nie będziemy skupiać się na rzeczach oczywistych, takich jak toalety i umywalki, bo to elementy, o których raczej nikt nie zapomni. Większą uwagę należy poświęcić dodatkom i mniej oczywistym przedmiotom, które mogą ułatwić korzystanie z łazienki wszystkim klientom.
Jeśli chodzi o suszenie rąk po myciu, każdy ma swoje preferencje. Jedni wolą korzystać z suszarki do rąk, inni są zwolennikami jednorazowych, papierowych ręczników. W idealnej łazience publicznej powinny znajdować się obie te opcje, żeby sprostać oczekiwaniom obu grup. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy oraz rozmaite teorie krążące na ich temat w sieci i nie tylko. Właśnie dlatego, aby każdy z klientów był zadowolony, w łazience powinna znaleźć się każda z możliwości na osuszenie rąk.
Każdy, kto żył w latach 80 i 90 pamięta kapsel od butelki wbity w kostkę mydła, by ta wisiała na magnetycznym uchwycie. Stosowanie mydła w kostce, choć teoretycznie całkiem higieniczne, nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem dla gościa w toalecie.
Mydło w płynie stało się pewnym standardem w miejscach publicznych, którego nie warto przełamywać. Zwykły pojemnik z pompką może nie zadowolić klienteli restauracji, a dodatkowo nie wygląda zbyt estetycznie. Najczęściej w publicznych toaletach stosuje się dozowniki mydła, które w higieniczny i bezdotykowy sposób umieszczają idealną porcję mydła na dłoniach. Dzięki temu, że są one aktywowane ruchem dłoni, każdy może korzystać z bezdotykowego dyspensera. Na rynku dostępne są także dozowniki mechaniczne, w których mydło wypływa po naciśnięciu guzika lub dźwigni. Nie jest to tak higieniczna opcja, jak automatyczny dyspenser bezdotykowy, ale nadal dobra do toalety publicznej.
W większości miejsc publicznych, poza podziałem na toalety damskie i męskie, pojawia się także toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Często zapomina się jednak dla miejsca dla mam z dziećmi. Niestety, toalety publiczne dla kobiet rzadko kiedy są odpowiednio przystosowane do potrzeb mam z małymi dziećmi. W pomieszczeniu dla mamy z dzieckiem, poza toaletą i umywalką, obowiązkowo powinny znaleźć się przewijaki dziecięce, fotel do karmienia, czajnik elektryczny lub mikrofala do podgrzania posiłku (słoiczka) dla dziecka oraz wysokie krzesełko z blatem.
Restauracje powinny być przyjazne dla dzieci nie tylko pod względem menu i rozrywek, takich jak kolorowanki i układanki z klocków. Specjalnie przystosowane dla matek i ich dzieci toalety, to ogromny plus każdego lokalu gastronomicznego. Dodatkowym atutem w takich pomieszczeniach będą zapasowe pieluszki w różnych rozmiarach, z których mamy będą mogły skorzystać, w razie, gdyby skończył się ich zapas.
Publiczne toalety to miejsce, które powinno być jak najbardziej przystępne dla jak największej grupy ludzi. Podział na płci w toaletach to jedno, ale dodatkowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz pomieszczenie z łazienką dla matek z dziećmi, to dodatkowe atuty. Wbrew pozorom, toalety są w restauracji bardzo istotnym aspektem, mającym wpływ na ogólną ocenę lokalu.
Zdj. główne: Florencia Viadana/unsplash.com