Molom książkowym nic nie zastąpi papierowego wydania. Jednak czasem musimy pogodzić się z użytecznością książki w formie elektronicznej. Pozostaje wtedy pytanie – na czym ją wyświetlić?
Wraz z narodzinami e-booków na świat przyszły specjalne urządzenia, przeznaczone przede wszystkim do ich odczytu. Wcześniej jednak powstały lekkie, wielozadaniowe urządzenia, które mogły z powodzeniem zastąpić czytnik, a do tego posiadały masę innych funkcji – tablety. Dziś zimna wojna trwa, a my, choć nie zdecydujemy, które rozwiązanie jest lepsze, postaramy się przybliżyć wady i zalety każdego rozwiązania.
Jak książka, tylko z e-?
Czytniki e-booków od początku dążyły do połączenia możliwości nośników cyfrowych z wygodą czytania klasycznej książki. Dzięki temu są to urządzenia małe, ale oferujące liczne rozwiązania, mające ułatwić i uprzyjemnić lekturę.
Zalety czytnika e-booków
urządzenie przeznaczone do czytania, a więc komfort korzystania jest zawsze na pierwszym miejscu;
niewielkie rozmiary;
możliwość wywołania wrażenia “prawdziwej książki” za pomocą odpowiednich pokrowców;
zastosowanie technologii jak e-papier, umożliwiających czytanie bez nadmiernego obciążania wzroku;
możliwość odtwarzania wszystkich formatów na jednym urządzeniu;
liczne udogodnienia czytania – zakładki, powiększanie tekstu, słowniki, dobór jasności ekranu, zmiana orientacji tekstu…
zazwyczaj pomieszczą całą bibliotekę książek;
długo trzymająca bateria.
Wady czytników e-booków
kolejne urządzenie elektryczne, które zabieramy ze sobą w drogę;
ograniczona użyteczność – większość czytników wyposażona jest w proste gry, zegar, czy możliwość podłączenia do internetu za pomocą wi-fi, ale na tym kończą się ich możliwości;
ograniczone możliwości wyświetlania – ekrany modeli basic są monochromatyczne, aby wyświetlać kolor, konieczny jest zakup innego, zazwyczaj droższego modelu.
Mały komputer? Duża komórka?
Tablet to urządzenie łączące w sobie właściwości małego komputera i telefonu z ekranem dotykowym. Urządzenie jest lżejsze niż laptop i większe od smartfona, dzięki czemu nie obciąża tak bardzo naszego bagażu, a równocześnie oferuje wygody wyświetlacz. Może zostać wyposażony w aplikacje, umożliwiające mu przemianę nawet w czytnik e-booków.
Zalety tabletu
wielofunkcyjność – przy odpowiednim wyposażeniu tablet może służyć za telefon i laptop równocześnie;
pojemność – zazwyczaj oprócz pamięci wewnętrznej ma jeszcze możliwość zainstalowania zewnętrznej karty pamięci;
ekran wyświetlający kolor;
możliwość odtwarzania różnych multimediów;
możliwość połączenia się z internetem za pośrednictwem wifi lub odpowiedniego modułu;
praktycznie nieograniczona możliwość dopasowywania funkcji – wszystko zależy od zainstalowanego oprogramowania i aplikacji;
Wady tabletu
cena – nowsze modele kosztują tyle samo, co dobre laptopy;
konieczność personalizacji – tablet zazwyczaj ma wbudowany podstawowy zestaw aplikacji, wersje bardziej zaawansowane (lub te, do których jesteśmy przyzwyczajeni) musimy zainstalować sami;
zależność od formatu – aplikacje czytnikowe na tablet nie zawsze mają możliwość odtworzenia wszystkich formatów plików e-booka, często też format nie jest przystosowany do wyświetlania na tablecie;
ograniczone możliwości manipulacji tekstem – uzależnione od możliwości zainstalowanej aplikacji;
wielkość – waga tabletu jest większa od czytnikowej, choć wciąż jest to urządzenie lżejsze od laptopa;
czas pracy – baterie tabletów zazwyczaj wytrzymują około trzech dni intensywnego użytkowania.
Wybór zależy od…
Niezależnie od obiektywnych zalet i wad, wybór urządzenia, na którym będziemy czytać, jest uzależniony wyłącznie od naszych preferencji i potrzeb.
Szukamy lekkiego, niedużego urządzenia, w którym możemy zabrać naszą kilkutysięczną bibliotekę, bo nie wiadomo, ile książek skończymy w trasie? Lepszy będzie czytnik. Potrzebujemy czegoś, co posłuży równocześnie za czytnik, przenośne biuro i mobilne centrum rozrywki? Wybieramy tablet.