Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nowoczesne rozwiązania zostały podyktowane względami związanymi z zapewnieniem wyższego komfortu mieszkania, aspektami ekonomicznymi i ekologicznymi. Zdecydowana większość nowoczesnych innowacji łączy w sobie praktyczność, oszczędność i dbanie o środowisko, co przekłada się na ich rosnącą popularność.
Technologia smart home przeznaczona jest do obsługi i zarządzania różnymi domowymi systemami. Sterowanie procesami zachodzącymi w domu może odbywać się z dowolnego miejsca na świecie z urządzenia posiadającego dostęp do internetu – z laptopa lub smartfona. System „inteligentny dom” to sieć połączonych ze sobą urządzeń, odpowiedzialnych za różne funkcje w mieszkaniu lub domu.
Do najpopularniejszych rozwiązań funkcjonujących w ramach inteligentnego domu należą m.in.:
Wszystkie te innowacje warto zaplanować już na etapie projektowania domu, gdyż dzięki temu będziemy mogli odpowiednio poprowadzić całą instalację, tak aby nie szpeciła ścian.
System inteligentnego domu to także zwiększone bezpieczeństwo – jeśli zapomnisz wyłączyć urządzenie, system zrobi to za Ciebie.
System ogrzewania podłogi może się wyłączyć po tym, jak wszyscy domownicy wyszli do pracy i szkoły, a za pomocą aplikacji możemy go ponownie włączyć, gdy będziemy w drodze powrotnej do domu. Ponadto, sterownik ogrzewania wyłączy grzejnik na czas wietrzenia pomieszczenia, a po zamknięciu okna ponownie go włączy.
Inteligentny dom to także monitoring mieszkania. Wystarczy zakupić kilka kamer w technologii HD, które przekazują obraz do wybranego urządzenia. Sprzęt ten jest niezwykle prosty w obsłudze i jest kompatybilny z większością systemów.
Monitoring domu to bardzo przydatna innowacja, gdyż umożliwia sprawdzanie podczas wyjazdu, czy w domu wszystko działa, jak należy i czy nikt podejrzany nie znajduje się pod naszym domem. Ponadto, monitoring jest w stanie sprawdzić tożsamość osoby wchodzącej na posesję. Dla zwiększenia bezpieczeństwa możemy również zainstalować zdalnie sterowany alarm, który uaktywni się w sytuacji zagrożenia włamaniem.
Domowa sala kinowa urządzona w salonie umożliwia oglądanie filmów w komfortowych warunkach. Za pomocą zestawu kina domowego możesz urządzić seans w najwyższej jakości. Na zestaw składa się odtwarzacz połączony z systemem głośników. Poprzez odpowiednie rozstawienie głośników można zwiększyć jakość audio w trakcie oglądania filmu. Dostępne są tutaj różne rozwiązania multimedialne.
Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, możemy zainwestować w zestaw: ekran i projektor, dzięki czemu uzyskamy jeszcze większy obraz.
Co ciekawe, kinem domowym także można sterować z poziomu aplikacji.
System multiroom pozwala na słuchanie w każdym pomieszczeniu innej muzyki lub oglądanie innych programów telewizyjnych. Koniec z walką o pilot i wybór filmu – w każdym pokoju można oglądać to, co się lubi. Natomiast system multiroom audio sprawi, że w sypialni może budzić Cię energetyczna muzyka, a w gabinecie możesz pracować przy dźwiękach wspomagających koncentrację. System audio można połączyć z dowolną platformą streamingową, co więcej – można sterować nim głosowo.
Instalacja paneli słoneczniej nie tylko znacząco zmniejszy nasze rachunki za prąd, ale także ich montaż wiąże się z finansowymi udogodnieniami, w postaci dotacji, subwencji czy odliczeń podatkowych.
Nadmiar wytworzonego prądu można oddawać do sieci ogólnej i ponownie odbierać ją w okresach mniejszej wydajności pracy fotowoltaiki (głównie jesień i zima). Zakład energetyczny pobiera za to 20% prowizji, co oznacza, że nieodpłatnie możemy na powrót odebrać 80% wprowadzonych do sieci nadwyżek prądu. Do zalet fotowoltaiki, poza mniejszymi rachunkami, można zaliczyć większą niezależność względem dostawców sieciowych, bezobsługowość instalacji, długą żywotność modułów fotowoltaicznych oraz dbanie o ochronę środowiska.
Co więcej, wyprodukowana energia elektryczna zasila nie tylko dom, ale również przydomowe oświetlenie czy akumulatory auta elektrycznego lub hybrydowego.
Innowacyjnym rozwiązaniem do nowoczesnego domu są pompy ciepła, działające w układzie powietrze-woda. Rozwiązanie to pozwala na oszczędność ogrzewania domu oraz możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a opcjonalnie nawet chłodzenie pomieszczeń latem.
Montaż pompy nie wymaga wiercenia w gruncie (w przypadku pomp powietrznych), a do jej uruchomienia potrzebny jest wyłącznie prąd oraz hydraulik.
Pompa ciepła działa dzięki zasobom energii cieplnej zgromadzonej w różnych źródła, takich jak:
Pompa pobiera te zasoby cieplne i wykorzystuje je do ogrzania budynku.
Klimatyzacja to jeden z najprostszych sposobów na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszym domu. Pozytywny wpływ tego urządzenia na mikroklimat w pomieszczeniach trwa znacznie dłużej niż tylko przez czas intensywnych upałów. Klimatyzacja to idealna opcja dla alergików i osób cierpiących na problemy płucne – szczególne znaczenie przypisuje się systemom jonizacji powietrza. Aczkolwiek, należy pamiętać, że klimatyzacja nie zastąpi wentylacji.
Nowoczesny, inteligentny dom to miejsce, w którym dzięki zdalnej kontroli, możesz poczuć się bezpiecznie. Ponadto, taki dom pozwala wygodniej, ekonomiczniej i ekologiczniej żyć. A wszystko to dzięki zastosowanych w nim technologiach.
Zdjęcie główne: escapejaja/elements.envato.com