Rozglądasz się za działką? Sprawdź, jakie rodzaje działek gruntowych występują na polskim rynku i jakie mają one możliwości.
W Polsce nie brakuje działek na sprzedaż, a ich oferta jest bardzo różnorodna. Nie oznacza to jednak, że każda inwestycja może być realizowana na dowolnym gruncie. Jeżeli rozglądasz się za odpowiednim terenem, sprawdź najpierw rodzaje działek gruntowych.
>> Zobacz też: Kupno działki w mieście – na co zwrócić uwagę?
Dokumentem, który określa rodzaje działek, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – MPZP. Uchwalany jest on przez Radę Gminy i stanowi akt prawa miejscowego. Każdy potencjalny inwestor powinien zapoznać się najpierw z tym dokumentem właściwym dla gminy, gdzie znajduje się potencjalny grunt. To właśnie plan miejscowy określa rodzaje działek i możliwe na ich terenie realizacje.
Jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje działek gruntowych? Sprawdźmy!
Działki rolne to aktualnie najtańszy rodzaj działek w naszym kraju, z tego powodu mnóstwo osób zastanawia się nad ich zakupem. Czy sprawa jest jednak taka prosta? Otóż niekoniecznie.
Jeżeli potencjalny nabywca nie jest rolnikiem, nabycie takiej działki będzie problematyczne. W przypadku, gdy nie mamy statusu rolnika, możemy kupić działkę rolną do 1 ha, ale pod warunkiem, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie korzysta z prawa pierwokupu. Jak to działa? Nabywca podpisuje wstępny akt notarialny, który notariusz przesyła do KOWR. Ten z kolei ma miesiąc na to, by podjąć decyzję o zakupie. Jeżeli instytucja nie wyrazi takiej chęci, możemy podpisać ostateczny akt notarialny.
Uwaga, ważne! Po zakupie działki rolnej ustawa zakazuje jej sprzedaży przez 5 lat. Jeżeli więc chcemy robić na tym interes, to nie uda się to tak od razu.
Czy zakup działki rolnej powyżej 1 ha przez osobę nie będącą rolnikiem jest możliwy? Tak, ale trzeba uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Na działkach rolnych nie można budować, chyba że obiekt w ramach siedliska. W tym przypadku także trzeba najpierw sprawdzić informacje zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
To nieruchomości przeznaczone typowo do celów budowlanych. Jeżeli planujesz własny dom, potrzebujesz właśnie tego rodzaju działki gotowej pod zabudowę. To właśnie działki budowlane mają największą wartość i są najbardziej poszukiwane przez inwestorów. Najważniejsze cechy działki budowlanej to jej wielkość, wyposażenie w infrastrukturę techniczną oraz dostęp do drogi publicznej.
To powinno zainteresować osoby z pomysłem na swój biznes! Działki inwestycyjne – inaczej przemysłowe – to jeden z rodzajów działki budowlanej, przeznaczony na cele inwestycyjno-przemysłowe. Zwykle taka działka składa się z kilku połączonych ze sobą działek gruntowych. Z powodzeniem stworzysz na niej magazyny czy biurowce.
Kolejny rodzaj to działka leśna. Taki teren ma zwartą powierzchnię, która jest pokryta roślinnością typową dla lasu. Przeznaczona jest do produkcji leśnej, wpisana do rejestru zabytków i powiązana z gospodarką leśną. Co istotne, działka leśna, podobnie jak grunt rolny, nie jest przeznaczona do tego, by powstawały na niej budowle.
Rozglądasz się za gruntem na terenie atrakcyjnym turystycznie, idealnym do wypoczynku? Bardzo możliwe, że chodzi Ci o działkę rekreacyjną. Polskie prawo nie ma w tym przypadku odpowiedniej definicji, ale przyjęło się, że to parcela przeznaczona do rekreacji, na której może stanąć domek letniskowy lub altanka – albo to i to. Dodatkowych informacji o ewentualnej zabudowie należy szukać w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Zabudowa zagrodowa to inaczej działka siedliskowa. Bardzo często na takim terenie powstają stodoły czy obory stanowiące element gruntów rolnych, a właściciel jest rolnikiem. Czy możliwa jest budowa domu na takiej działce? Tak, ale trzeba ściśle trzymać się planu zagospodarowania właściwego dla danej gminy.
Podsumowując, w Polsce występuje sporo rodzajów działek gruntowych do różnorodnego wykorzystania. Kluczem będzie tu znajomość przepisów!