Jeśli jesteś właścicielem dużego lokalu, wiesz, że dużo trudniej jest wynająć jeden apartament z wieloma pokojami, niż dwa mniejsze mieszkania (np. kawalerki). Dlatego może warto zdecydować się na formalny podział mieszkania?
Podział mieszkania na dwa lokale nie jest aż tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Przy odpowiednich warunkach nieruchomości i współpracy ze wspólnotą mieszkaniową obędzie się bez sądowych ingerencji i większych problemów. A jak wygląda cały proces krok po kroku? Dowiesz się z tego artykułu!
Aby mieszkanie można było formalnie podzielić na dwa mniejsze lokale, należy najpierw sprawdzić, czy spełnia ono określone wymogi. Musi być możliwość utworzenia dwóch osobnych wejść na klatkę schodową. W większości starych kamienic mieszkania ułożone są pokojami “dookoła” klatki schodowej, nie powinno być więc najmniejszego problemu. W nowoczesnym budownictwie trzeba to gruntownie zaplanować. Każdy z lokali musi również posiadać co najmniej 25 m² powierzchni użytkowej oraz być wyposażony w WC, łazienkę i kuchnię lub aneks kuchenny.
Najbardziej utopijny przypadek zakłada, że jest to mieszkanie, które powstało z połączenia dwóch lokali. Masz wtedy pewność, że proces ten jest odwracalny, a przebudowa również pójdzie łatwiej i szybciej.
Pierwszym krokiem całego procesu jest uzyskanie odpowiedniej zgody na podział lokalu. Nie musisz uzyskiwać takiej zgody, jeśli sam jesteś wyłącznym właścicielem budynku. W innym przypadku – np. gdy budynek jest zarządzany przez wspólnotę mieszkaniową lub objęty współwłasnością kilku osób – niezbędne jest uzyskanie zezwolenia na ingerencję w nieruchomość wspólną. Wiadomym jest, że podczas przebudowy lokalu konieczne będzie chociażby dobudowanie otworu na drzwi wejściowe – co już zmienia obecną postać budynku.
Jeśli wspólnota mieszkaniowa nie wyrazi zgody na podział mieszkania, możesz wstąpić na drogę sądową.
Jest kilka warunków, które musi spełniać lokal, aby można było starać się o przyznanie mu samodzielności. Często konieczna jest konsultacja z architektem, który wytłumaczy Ci krok po kroku ustawowe wymogi, a także pomoże w zaprojektowaniu najbardziej ergonomicznego układu pomieszczeń. Niektóre zmiany wymagają także pozwolenia na budowę – a żeby je uzyskać, wymagany jest projekt.
Aby lokal uzyskał samodzielność, musi on składać się z zespołu pomieszczeń, które spełniają warunki dla stałego pobytu, a całość lokalu ma być wydzielona trwałymi ścianami. Do tego dochodzą wymogi, o których mowa była wcześniej – określony metraż minimalny oraz pomieszczenia użytkowe.
Celem podziału lokalu jest możliwość sprzedaży go jako dwóch odrębnych mieszkań. Aby było to możliwe, niezbędne jest posiadanie dwóch ksiąg wieczystych. Nowe lokale muszą mieć również inne adresy. W bloku zazwyczaj rozwiązuje się ten problem, dodając litery alfabetu do obecnego numeru mieszkania (np. 8A i 8B).
Aby uzyskać zaświadczenie stwierdzające samodzielność lokalu, musisz udać się do starosty lub prezydenta miasta. Następnie musisz założyć kartotekę wyodrębnionego lokalu, na podstawie której możliwe jest późniejsze założenie księgi wieczystej.
Ostatnim krokiem jest wizyta u notariusza, u którego zawierasz umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu. Musisz mieć przy sobie komplet wymienionych wyżej dokumentów i wypis z ewidencji gruntów. Pamiętaj, że całkowity metraż mieszkania nie może ulec zmianie – jeśli mieszkanie miało 150 m², dwa odrębne lokale mają mieć sumarycznie 150 m². W innym przypadku zmieniają się udziały w nieruchomości wspólnej, co może skutkować kłopotami ze wspólnotą lub właścicielami budynku.
Notariusz również składa wniosek o założenie księgi wieczystej nowego lokalu i stosowne zmiany w księdze wieczystej mieszkania pierwotnego.