Artykuł sponsorowany
Wybierając tekstylia do salonu, nie możesz pójść do sklepu i wybrać byle jakiej tkaniny. Należy przy tym pomyśleć, jakie produkty będą pasowały do Twojej aranżacji. Sposób wykonania, tekstura i rzecz jasna kolor będą cechami, na które zwrócimy szczególną uwagę. Poniżej przedstawiamy style, w których sprawdzą się odpowiednie ozdobne tekstylia.
Współczesny salon to jeden z prostszych stylów do osiągnięcia – i popularny, więc wszystkie potrzebne elementy są łatwo dostępne. Zainspirowany skandynawskim designem, stawia na przytulny minimalizm. Nowoczesny wygląd to prostota, przestrzeń i dyskretny styl. Cztery główne elementy – czyli sofy, zasłony, dywanik i stół – powinny dobrze działać jako całość. Nie oznacza to, że wszystkie muszą być tego samego koloru lub wzoru, ale wszystkie powinny się wzajemnie uzupełniać.
Następnie możesz dodać subtelne szczegóły i akcenty osobowości do swoich elementów akcentujących, takich jak abażury, draperie i rośliny doniczkowe. Minimalizm nie musi być nudny! Pomyśl o dziwacznych, nowoczesnych kształtach i stylach elementów akcentujących, ale nie przesadzaj – wystarczy kilka.
W przypadku kolorów pomyśl najpierw o neutralnych odcieniach światła: złamane białe ściany, kremy i jasne beże pomagają stworzyć wrażenie przewiewności i świeżości. Aby to przełamać, wybierz akcent kolorystyczny na poduszki i dywan lub wybierz wzory geometryczne. Pomaga to w dodaniu odrobiny wizualnego zainteresowania, bez tłumienia spokoju, który jest sercem nowoczesnego projektu salonu.
Możesz zachować neutralne światło na sofach lub wybrać ciemną neutralność, taką jak granat lub grafit, aby uzyskać odrobinę kontrastu. W przypadku stołów wybierz szkło, aby uzyskać nowoczesny, wyrafinowany wygląd, a jeśli okaże się, że jest zbyt kliniczne, wiklina lub proste białe drewno złagodzi wygląd. Dywany sprawdzają się w nowoczesnym salonie, ale częściej łączy się je z gołymi deskami podłogowymi. Postaw też na poduszki dekoracyjne Nowoczesne wnętrza niekoniecznie muszą być rządzone przez chłodny minimalizm.
Nie ma nic bardziej przyjaznego i przytulnego jak kominek, grube sofy, w których można się zanurzyć, i ciepłe kolory. Pomimo nazwy ten wygląd nie musi tkwić w przeszłości. Chodzi bardziej o wykorzystanie tradycyjnych elementów, takich jak meble z litego drewna i odsłonięte belki, w bardziej nowoczesnej i praktycznej przestrzeni.
Pomyśl o tym, wybierając najważniejsze elementy: powinny sprawiać wrażenie starości, a jednocześnie wyglądać ponadczasowo. Przedmioty takie jak skórzane fotele, dębowe stoły i regały zapewniają domową atmosferę, o którą chodzi w tym wyglądzie. Pokój dzienny w wiejskim domku, przytulne krzesła i kominek.
Wyczuwalne w dotyku tkaniny, takie jak narzuty z dzianiny wełnianej, są doskonałym dodatkiem do jednego lub dwóch dywanów. Grube aksamitne zasłony z chwostami i frędzlami mogą bardzo dobrze komponować się z przytulnym motywem, a także z klasycznymi sofami tapicerowanymi miękkimi tkaninami.
Tradycyjne salony zwykle koncentrują się na ciepłych, przyjaznych odcieniach, takich jak palone pomarańcze, ciemna zieleń i głębokie czerwienie, uzupełnione ciemnymi, naturalnymi teksturami drewna. Aby uzyskać bardziej nowoczesny wygląd, który nadal trzyma się tematu, neutralne beże i kremy mogą również wyglądać bardzo dobrze.
Posiadanie prawdziwego kominka lub pieca jest prawdziwym atutem w tradycyjnym salonie, ale nie jest to wymagane! Jeśli jednak takowy posiadasz, masz gotowy punkt centralny. Podkreśl go eleganckim lustrem w mosiężnej oprawie nad kominkiem lub stosem kłód, aby uzyskać jeszcze większy efekt.
Styl vintage nie jest milion mil od tradycyjnego salonu, ale bardziej czerpie z rękodzieła, dziwacznego pop-artu i kiczu z lat 60., 70. i 80. XX wieku.
Bardzo łatwo jest przesadzić z tego rodzaju stylem, ale tak naprawdę potrzebujesz tylko kilku kluczowych elementów, aby to wszystko połączyć. Idź na zakupy do swoich ulubionych sklepów z artykułami vintage i antykami i złap kilka wyjątkowych okazji lub zajrzyj do internetu – miejsca takie jak Allegro i OLX to dobre portale na początek. Zwróć także uwagę na elementy dekoracyjne: stare maszyny do pisania, oprawione w ramki odbitki klasycznych reklam i wszelkie inne ciekawostki, które można znaleźć, to świetne dodatki.
Czarny salon z czarnym kominkiem i czarnymi ramami okiennymi, potem ciemnobrązowa skórzana sofa i regał w rogu Niezależnie od tego, czy chodzi o nisko zawieszone siedzenia, stylową skórzaną sofę, czy też komodę na stare ubrania, która została przekształcona w stół, to są Twoje meble, które powinny znaleźć się w centrum uwagi. Możesz użyć wielu wzorzystych tkanin, aby ożywić: klasyczne lub pasiaste poduszki mogą sprawić, że rzeczy będą się wyróżniać.
Nie ma ustalonego schematu kolorów, z którym musisz pracować, ale rozpoczęcie od neutralnej białej podstawy jest dobrym pomysłem, aby Twoje elementy wyrazu mogły się wyróżniać. Dotyk pastelowych kolorów może złagodzić wygląd, a jeśli chcesz czegoś bardziej żywego, rozważ tapetowanie tylko jednej ściany w kwiatowy wzór.
Jeśli chodzi o zasłony, spójrz na paski i geometryczne wzory – były one niezwykle popularne w latach 60. i pomogą połączyć stylizację. Nie martw się też zbytnio o pozostanie w stylu jednej epoki: salon w stylu vintage może być tak eklektyczny, jak tylko chcesz.