Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wyposażenie łazienki to niemałe wyzwanie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi niewielki metraż lub po prostu fantazyjna, awangardowa wizja. Niezależnie od przeszkód, istnieje wiele rozwiązań, pozwalających na optymalne dopasowanie wyposażenia. Warto zwrócić uwagę chociażby na nietypowe kabiny prysznicowe, które są nie tylko funkcjonalne, lecz także bardzo estetyczne. Które rozwiązania doskonale sprawdzą się w niestandardowych łazienkach? Sprawdź!
Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na funkcjonalną i dobrze zaaranżowaną łazienkę. Każda jest inna i wymaga dostosowania do potrzeb oraz preferencji użytkowników. Nietypowa łazienka może charakteryzować się wielokątnym kształtem, niestandardowo osadzonymi oknami czy oryginalną kolorystyką. Jak w takich przypadkach zdecydować się na konkretne wyposażenie i przy tym mieć pewność, że wszystko będzie ze sobą idealnie współgrało?
Wybierając kabinę, na początku należy wziąć pod uwagę zasadnicze kryteria – rozmiar i kształt. Zależnie od możliwości, na które pozwala pomieszczenie, do wyboru jest kilka rodzajów. Podstawowe to: kwadratowa, prostokątna lub narożna. W przypadku kabin prostokątnych, najpopularniejsze rozmiary wynoszą od 75 do 100 cm. Istnieją też kabiny prysznicowe asymetryczne lub takie o nietypowych wymiarach.
Gdy z przyczyn technicznych nie można połączyć kabiny ze ścianą lub gdy takie rozwiązanie nie pasuje do stylu pomieszczenia, warto zdecydować się na kabinę wolnostojącą. Doskonale sprawdzi się także w dużych, eleganckich łazienkach w stylu pokoi kąpielowych.
Natomiast jeśli łazienka ma trudną do zaaranżowania wnękę, warto rozważyć kabinę wnękową. Nie wymaga montażu i stawiania dodatkowych ścianek (oprócz drzwiczek wejściowych). Kabina tego rodzaju pozwala optymalnie wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni.
Ostatnia opcja to kabiny typu walk-in. Charakteryzują się nieruchomymi ścianami bocznymi oraz brakiem drzwi wejściowych. Sprawdzą się w dużych łazienkach z niestandardowym i wysublimowanym stylem, jak również w małych i klasycznych. Są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, wprowadzającym do wnętrza powiew świeżości i nowoczesności.
Nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniego brodzika. Niski czy głęboki? A może lepiej całkowicie z niego zrezygnować i zdecydowanie się na wspomnianą kabinę typu walk-in? Głęboki brodzik jest bardzo łatwy w instalacji i cieszy się dużą popularnością. Świetnie sprawdza się jako wanna dla małych dzieci. Bez przeszkód można go zamontować w każdym budownictwie, również w bloku. Natomiast niski brodzik nadaje pomieszczeniu nowoczesności i jest wygodniejszy w użytkowaniu, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Niestety, nie zawsze możliwe jest zamontowanie go, np. ze względu na wlot do kanalizacji, który jest umieszczony wysoko nad podłogą.
Z kolei kabiny bez brodzika są przeznaczone głównie do minimalistycznych łazienek, z podłogą zaprojektowaną w taki sposób, by miała odpowiedni spadek. Zdecydowanie są przy tym najwygodniejsze w użytkowaniu. Jeśli wejście jest wystarczająco szerokie, pod prysznic można wjechać nawet na wózku inwalidzkim. Co ważne, decyzję o zastosowaniu kabiny walk-in trzeba podjąć już na etapie projektowania łazienki.
Wyzwaniem dla wielu projektantów, ale także dla amatorów domowych aranżacji, są mikrołazienki. Co zrobić, aby dobrze wykorzystać przestrzeń i zachować maksymalną funkcjonalność? Warto postawić na opcję walk-in, która eliminuje potrzebę posiadania drzwiczek, tym samym nadając pomieszczeniu lekkości i pozostawiając ją otwartą. Jeśli układ łazienki na to nie pozwala, dobrze sprawdzi się zagospodarowanie kabiny w rogu. W tym przypadku dobrą praktyką będzie zastosowanie półokrągłej kabiny z niskim brodzikiem.
Współcześnie zyskującym na popularności rozwiązaniem jest także projektowanie poddaszy użytkowych. Coraz więcej inwestorów decyduje się na łazienkę właśnie tam. Aby nie stracić przestrzeni, kabina prysznicowa powinna wykorzystywać wnęki i rogi pomieszczenia. Dodatkowo świetny efekt oraz optyczne powiększenie przestrzeni można uzyskać poprzez rezygnację z brodzika i zastosowanie odpływu przypodłogowego. Największym jednak wyzwaniem będzie adaptacja do skosu, który jest charakterystyczny w przypadku poddaszy. Gdy tradycyjna kabina nie mieści się w całej długości, przycinanie ścianek lub drzwiczek jest już dziś właściwie standardem i odbywa się w oparciu o indywidualne potrzeby i wymiar poszczególnych skosów.
Warto również pamiętać o specyficznych i niecodziennych potrzebach. Istnieją specjalne rozwiązania dla osób z ograniczoną mobilnością. Przystosowanie takiej łazienki, np. do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, będzie owocowało zwiększonym komfortem w wykonywaniu codziennych czynności. Tu warto mieć na uwadze przede wszystkim przestrzeń i swobodę poruszania się. Jak to zostało wspomniane, swobodne wejście, w tym nawet wjazd na wózku inwalidzkim, umożliwi babina otwarta, nieposiadająca brodzika.
Niestandardowa łazienka nie musi wynikać z ograniczeń przestrzennych, może po prostu być spełnieniem artystycznych wizji użytkownika. Np. łazienka z wzorzystym sufitem lub taka, w której króluje kilka wyrazistych i odważnych kolorów. Jak w takim przypadku zaplanować kabinę prysznicową, aby dopełniała design i jednocześnie spełniała wszystkie warunki funkcjonalności? Tu przede wszystkim liczy się dopasowanie wizualne.
Mnogość kolorów i materiałów pozwoli na indywidualne dopasowanie wyglądu kabiny do nietypowej aranżacji. Na czym warto zatrzymać się chwilę dłużej? Nie bez znaczenia będzie kolor profili – chromowane, błyszczące, matowe, złote, białe, a może czarne? Warto pochylić się także nad barwą szkła. Może być lustrzaną taflą, przezroczyste, matowe lub w kolorze! Kabiny prysznicowe mogą być zatem swoistą ozdobą wnętrza – praktyczną i stylową.
Na koniec, kiedy wszystkie podstawowe decyzje dotyczące wyboru kabiny prysznicowej zostały już podjęte, czas na ostatni etap – detale. Warto zastanowić się, jak grube powinny być ścianki kabiny. Zależy to od wielu czynników, ale przede wszystkim od rodzaju drzwi (przesuwne, łamane, otwierane), ponieważ każde mają określoną, rekomendowaną grubość szkła. Co istotne, eksperci wskazują, że niezależnie od modelu kabiny, optymalna grubość ścianek nie powinna być mniejsza niż 6 mm.
Nie bez znaczenia jest także rodzaj szkła – przezroczyste czy matowe? Wybór najczęściej opiera się na osobistych preferencjach. Tę kwestię warto przemyśleć, bo przecież kabina pozostanie częścią łazienki przez wiele lat.
Kiedy zostały ustalone już wszystkie aspekty techniczne i wizualne łazienki, pozostaje dokonanie ostatecznego wyboru. Nietypowe kabiny prysznicowe w niestandardowych łazienkach nie są dziś dużym problemem. Począwszy od ich kształtu, kończąc na wysokości – od 170 do nawet 210 cm. Warto tak dobrać model, aby nie ograniczał przestrzeni. Ma to szczególne znaczenie przy kabinach z otwieranymi drzwiczkami, których nic nie powinno blokować.
Aby więc łazienka cieszyła oko przez długie lata i spełniała swoje funkcje, warto poświęcić więcej czasu na wybór kabiny. To właśnie ona w dużym stopniu będzie definiowała charakter pomieszczenia.
Fot.: materiał prasowy Klienta