Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Smog jest bez wątpienia jednym z poważniejszych problemów trapiących mieszkańców miast. Może on zawierać wiele bardzo szkodliwych substancji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu przy dłuższej ekspozycji. Zabezpieczenie mieszkania przed smogiem powinno zatem być kwestią priorytetową. Pierwszą linią obrony mogą być nawiewniki antysmogowe. W niniejszym tekście przyjrzymy się bliżej tym urządzeniom, rodzajom stosowanych w nich filtrów oraz przykładowym modelom wysokiej jakości nawiewników okiennych.
Mianem tym określa się urządzenia nawiewne ścienne i okienne wyposażone w specjalne filtry (znajdujące się w zewnętrznym elemencie nawiewnika – czerpni) wyłapujące zanieczyszczenia z wpuszczanego do pomieszczenia powietrza. Urządzenia te zapewniają automatyczne sterowanie przepływem powietrza, co pozwala zachować jego napływ bez konieczności ręcznej regulacji urządzenia i otwierania okien.
Filtr antysmogowy i antyalergiczny redukuje ilość zanieczyszczeń/alergenów dostających się do wnętrza mieszkania – wyposażony weń nawiewnik stanowi więc świetne wsparcie dla oczyszczaczy powietrza. Dzięki takiej wstępnej filtracji praca tych urządzeń będzie znacznie szybsza, a mieszkańcy będą mniej narażeni na szkodliwe substancje unoszące się w zewnętrznym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że nie są to filtry klasy HEPA – nawiewniki z filtrem antysmogowym nie zatrzymują zapachów i bardzo drobnych zanieczyszczeń (z frakcji pyłowej PM1 i mniejszych).
W naszym kraju funkcjonują dwie normy, na podstawie których klasyfikowane są filtry powietrza:
W tym miejscu należy zaznaczyć, że klasyfikacje te nie mają między sobą bezpośredniego przełożenia. Nie da się więc porównywać między sobą filtrów testowanych na bazie różnych klasyfikacji.
Jak w tym zestawieniu wypadają wkłady filtrujące stosowane w nawiewnikach? Nowoczesne typy plasują się w grupach ISO ePM10/ePM2,5 lub wstępnych/dokładnych – najskuteczniejsze z nich są w stanie wyłapać do 99% frakcji PM10, 80% PM2,5 oraz sporą część większych bakterii i alergenów. Teoretycznie funkcjonuje tutaj również podział na filtry przeciwpyłowe, antysmogowe i antyalergiczne, ale większość dostępnych obecnie nawiewników korzysta z wielofunkcyjnych filtrów radzących sobie bardzo dobrze z wszystkimi trzema zadaniami.
W tej części artykułu przyjrzymy się bliżej nowoczesnym antysmogowym nawiewnikom okiennym marki Brevis – polskiego producenta urządzeń nawiewnych. Wykorzystują one specjalne kasetki, dzięki którym możliwa jest szybka, a przede wszystkim samodzielna wymiana filtra.
Smukły nawiewnik o wyglądzie nawiązującym do klasycznego stylu nawiewników okiennych. Zapewnia automatyczne sterowanie przepływu powietrza na podstawie różnicy ciśnień powietrza wewnątrz i na zewnątrz – takie rozwiązanie chroni przed nadmierną wentylacją i stratami ciepła. Przeznaczony jest do montażu na szczelinach w oknach drewnianych, z PVC i aluminium (montaż wymaga ingerencji w konstrukcję okna).
Nawiewniki tej linii mogą być wyposażone w jeden z trzech typów filtrów – Standard, Węglowy lub Select. Zwłaszcza te dwa ostatnie pozwalają na skuteczne rozwiązanie problemu smogu dostającego się do wnętrza domu. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one kompatybilne między różnymi liniami – filtr Urbino nie będzie pasował do innych modeli nawiewników (np. Insolio). Wymiana filtra jest banalnie prosta – wystarczy wcisnąć przycisk i zastąpić zużyty filtr nowym.
To nie wszystkie zalety tego produktu – w czerpni umieszczono także specjalny tłumik akustyczny pozwalający tłumić drgania akustyczne powietrza, obniżając głośność dźwięków dostających się do wnętrza nawet o 48 dB.
Na specjalną uwagę zasługuje zewnętrzny element nawiewników Urbino – to właściwie pierwsza czerpnia dostępna na polskim rynku, którą można połączyć z dowolnym regulatorem. I to całkowicie dowolnym – bez problemu może stanowić zastępstwo zewnętrznego elementu obecnego nawiewnika. Dzięki temu, jeśli chcesz wymienić obecny nawiewnik, nie musisz kupować całego urządzenia – czerpnia Urbino jest kompatybilna z dowolnym regulatorem, niezależnie od jego marki. Na ogół nie trzeba nawet poprawiać szczelin montażowych.
To nowoczesny nawiewnik antysmogowy, którego montaż nie wymaga ingerencji w konstrukcję ramy okna – zachowane zostają parametry cieplne i parametry izolacyjne stolarki okiennej. Nawiewniki powietrza tej linii cechuje bardzo dyskretny design – prawidłowo zamontowane będą prawie niewidoczne, gdyż większość ich korpusu będzie ukryta w warstwach tynku/ocieplenia nadproża (dotyczy modelu HS).
Nawiewniki tej linii mogą wykorzystywać wkłady filtrujące tych samych trzech typów. Warto w tym miejscu przybliżyć filtr Select – zatrzymuje on do 99% pyłu zawieszonego PM10, 80% pyłu zawieszonego PM2.5 oraz znacznie ogranicza napływ alergenów (jak pyłki kwiatowe i zarodniki), a nawet niektórych bakterii.
Również tutaj można wykorzystać dodatkowo tłumik akustyczny, zapewniający skuteczne tłumienie hałasu na poziomie 42 dB. Specjalnie z myślą o nowoczesnych oknach uchylno-przesuwnych lub wyposażonych w roletę zewnętrzną stworzono wspomniany już tutaj model HS.
Dbanie o jakość powietrza w mieszkaniu jest kluczową kwestią dla zapewnienia zdrowia mieszkańców. Nawiewnik z filtrem antysmogowym to uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się znacznie czystszym powietrzem – w połączeniu z oczyszczaczem powietrza będzie to całkowita ochrona przed smogiem.
Zdjęcie główne: delightfully_chaotic_me/elements.envato.com