Mieszkanie w bloku czy domek poza miastem – na co aktualnie stawiają Polacy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Mieszkanie w bloku czy domek poza miastem – na co aktualnie stawiają Polacy?
Życie w mieście

Preferencje Polaków są dość zróżnicowane. Gdzie chcieliby mieszkać najbardziej? Na jaki typ lokum stawiają najchętniej i na co zwracają uwagę? Przedstawiamy wyniki sondaży.

Dom czy mieszkanie?

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w 2022 roku trzy sondaże na tematy dotyczące preferencji i sytuacji mieszkaniowej Polaków. Okazało się, że w domach jednorodzinnych mieszka ponad połowa – aż 54%, zaś w budynkach wielorodzinnych 41%. Należy przy tym zwrócić uwagę, że na wsiach znacząco dominują domy, które stanowią aż 83% zabudowy. W miastach przeważają mieszkania w blokach, stanowiąc od 58% do 70%, w zależności od wielkości miejscowości.

Jak chcielibyśmy mieszkać?

CBOS podjął w swoich badaniach także kwestię naszych preferencji. Znaczna większość respondentów, bo aż 77%, wolałaby mieszkać w domu jednorodzinnym, a jedynie 21% wybrałoby mieszkanie w bloku.

Polacy zwracają też dużą uwagę na kilka elementów dotyczących miejsca zamieszkania. Większość osób najbardziej ceni bezpieczną okolicę (57%), niskie koszty utrzymania lokum (43%) oraz łatwy dostęp do infrastruktury – punktów usługowych i placówek edukacyjnych (36%). Okazało się, że nie jest nam obojętne posiadanie ogrodu (35%) i bliskość terenów zielonych (33%).

Powierzchnia naszych mieszkań

Jak wygląda kwestia powierzchni, jaką zajmuje statystyczny Polak? Około 31% osób posiada mieszkanie o powierzchni równej bądź większej niż 110 m2. Na jednego obywatela przypada jednak średnio 37 m2. Jeśli chodzi o nasze preferencje, okazuje się, że można zauważyć duże dysproporcje między tym, co posiadamy, a tym, czego potrzebujemy. Niemal 34% respondentów stwierdziło, że mieszka w lokum o zbyt małym metrażu. Prawie 40% osób uważa, że brakuje im pomieszczeń. Dowiadujemy się jednak, że 53% badanych czuje, że posiadany przez nich metraż zaspokaja ich potrzeby.

Ile mamy pokojów?

Według danych zebranych w ankietach przeciętne mieszkanie składa się średnio z trzech pokoi. Około 31% badanych stwierdziło, że ma ich dokładnie tyle, zaś 33% dysponuje mniejszą liczbą – w tym 26% wspomniało tylko o dwóch pomieszczeniach. Po porównaniu tegorocznego badania z wynikami z 2007 roku można zauważyć, że coraz więcej osób posiada mieszkania czteropokojowe lub większe. Jeśli sprawdzimy, jak obecnie wygląda średnia liczba pomieszczeń przypadających na jedną osobę, okaże się, że jest to około 1,3 pokoju.

Czy jesteśmy zadowoleni?

Mimo wszystko okazuje się, że jesteśmy raczej zadowoleni ze swoich warunków mieszkaniowych. Ponad 70% respondentów określiło je jako dobre, a już tylko 26% jako przeciętne. Niestety wciąż są osoby, które nie są usatysfakcjonowane standardem lokum – około 3% uważa go za zły.

Zdj. główne: Roman Kraft/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*