Balustrada to nieodłączny element balkonu. Wiosną najlepiej zabrać się za jej odświeżenie i pomalowanie. Podpowiadamy, jak pomalować metalową balustradę krok po kroku.
Balkon to istotna część każdego domu czy mieszkania. Wiele osób urządza go na kształt własnego azylu, pomieszczenia, gdzie mogą odpocząć po wyczerpującym dniu w pracy. Dlatego warto, aby był zadbany, czysty i odnowiony po zimie, podczas której był najpewniej zupełnie nieużywany przez domowników. Istotny wpływ na estetykę balkonu ma jego balustrada. Ciepłe wiosenne dni to idealny czas, by zadbać o jej pomalowanie, co ochroni metal przed korozją.
Metalowe elementy, które są umieszczone na zewnątrz naszych mieszkań, jak wspomniana balustrada balkonowa, są także najbardziej narażone na procesy niszczenia, czyli korozji. Dlatego, by je przed tym zabezpieczyć, należy poddać je porządnej renowacji. Odrestaurowanie balkonowej balustrady powinno następować etapami, tak żeby efekt końcowy utrzymał się przez długie lata.
Jak w przypadku przystępowania do odnowy jakiejkolwiek części wyposażenia w naszym domu, tak i jeśli zabieramy się za “odświeżenie” balustrady balkonowej, to musimy zacząć od jej dokładnego wyczyszczenia. Metalowe części bywają pokryte rdzą, więc żeby się jej pozbyć, najlepiej użyć mosiężnej lub miedzianej szczotki, która poradzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami na powierzchni naszej balustrady.
Kiedy z grubsza już oczyścimy balustradę z kurzu, rdzy i resztek starej farby, to warto jeszcze dokładnie przejechać po niej papierem ściernym, pomoże on w wygładzeniu jej powierzchni. I jak po każdym kompleksowym czyszczeniu, należy przetrzeć teraz balustradę mokrą ściereczką, która zbierze resztki osadu.
Kiedy już dokładnie oczyścimy naszą balkonową poręcz, musimy ją zabezpieczyć przed korozyjnym wpływem środowiska. I tutaj istotną kwestią będzie dobór odpowiedniej farby impregnującej, takiej, która będzie miała wysoką odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Często przed zaaplikowaniem na metalową balustradę farby, zaleca się nałożenie tzw. farby podkładowej z wysoką przyczepnością do podłoża.
Antykorozyjna emalia do metalu, to idealny typ farby, który sprawdzi się do zabezpieczenia metalowych ram balustrady. Ten produkt pozwala uzyskać powłokę niezwykle wytrzymałą i odporną na wszelkie zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy jednak o bardzo istotnej kwestii, a mianowicie o dokładnym rozmieszaniu preparatu przed jego nałożeniem na metalową konstrukcję.
Malowanie powinniśmy zacząć od miejsc najtrudniej dostępnych, na przykład styku konkretnych elementów na balustradzie. Po tym płynnie przechodzimy do malowania większych powierzchni.
Ile warstw farby należy nanieść? Dwie w zupełności wystarczą, ale pamiętajmy, że musimy zachować odpowiednią przerwę między malowaniami, by pierwsza warstwa zdążyła się dobrze wchłonąć. Kiedy nasza metalowa balustrada zostanie w pełni pokryta farbą, możemy uznać etap malowania za zakończony.
Istotną kwestią jest też to, kiedy zabierzemy się za malowanie naszej balustrady. Zła pogoda może tylko pogorszyć proces impregnacji. Deszcz, inne opady atmosferyczne czy spora wilgoć w powietrzu, a także upalne dni i czas pylenia – wtedy nie powinniśmy zabierać się za malowanie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ takie warunki nie pozwolą farbie odpowiednio się wchłonąć w metal.