Inwestowanie w nieruchomości cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Taką metodę lokaty kapitału uznaje się za jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej dochodowych. Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania pod wynajem? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Wolne środki finansowe można inwestować na wiele sposobów – mamy do wyboru lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe czy akcje spółek giełdowych. Jednak nie wszystkie formy inwestowania gwarantują bezpieczeństwo w dłuższej perspektywie, co często wiąże się z utratą oszczędności. Wśród pewniejszych inwestycji wymienia się inwestowanie w zakup nieruchomości, a następnie przeznaczanie ich na wynajem. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania w celu jego późniejszego wynajmowania? I co najważniejsze – kiedy taka inwestycja się zwróci?
Według ekspertów zdecydowanie warto inwestować w zakup mieszkania z myślą o jego wynajmowaniu. Taką formę lokowania swoich środków finansowych uznaje się za pewną, ponieważ popyt na wynajmowanie mieszkań zawsze będzie wysoki. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na kupno własnego gniazdka, a w takiej sytuacji rozwiązaniem staje się wynajem.
Wśród zalet inwestowania w zakup nieruchomości pod wynajem wyróżnia się:
Na mieszkanie, które zechcemy kupić na wynajem, możemy wziąć kredyt hipoteczny. Najemcy będą dla nas źródłem dodatkowych dochodów, dzięki czemu szybciej spłacimy raty. Pomimo wspomnianych zalet inwestycji w nieruchomości musimy także wziąć pod uwagę jej wady.
Choć inwestycje w nieruchomości uznaje się za pewne i bezpieczne, trzeba liczyć się z pewnymi trudnościami, szczególnie na początku. Sam zakup mieszkania bez odpowiednich zasobów finansowych może być problemem. Oczywiście rozwiązaniem zawsze będzie wzięcie kredytu, ale najpierw bank musi go nam udzielić, a później my musimy go spłacić. Jeżeli zdecydujemy się na wynajmowanie mieszkania, powinniśmy także zapoznać się z przynajmniej podstawowymi zasadami dotyczącymi wynajmu, przepisami, normami prawnymi i podatkami od nieruchomości.
Wynajmowanie mieszkania może zapewnić nam stałe i dodatkowe źródło dochodów, ale tylko jeśli szybko znajdziemy najemców. W przypadku dłuższych poszukiwań lokal będzie stał pusty, a my i tak będziemy musieli opłacać czynsz i pozostałe opłaty administracyjne, co w dłuższej perspektywie wiąże się nawet z finansowymi stratami. Ponadto jako właściciele nieruchomości musimy być przygotowani na takie zdarzenia, jak awarie i regularne remonty, konflikty z lokatorami, brak należnych wpłat na czynsz czy skargi sąsiadów na najemców.
Dla niektórych wadą jest także czas, w którym zwraca się inwestycja w mieszkanie przeznaczone na wynajem. Szacuje się, że obecnie na zwrot takiej inwestycji trzeba czekać od 12 do 15 lat (jeszcze jakiś czas temu było to około 10 lat). Ten okres może się wydłużyć, jeśli inwestor weźmie wysoki kredyt lub będzie długo i często szukał nowych najemców.
Zdj. główne: Leohoho/unsplash.com