Konto walutowe – jak działa? Który bank wybrać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Konto walutowe – jak działa? Który bank wybrać?
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci na atrakcyjnych warunkach dokonywać wymiany walut bez wychodzenia z domu? Postaw na osobiste konto walutowe – da Ci ono dostęp do internetowego kantoru banku, karty płatniczej oraz zapewni wiele innych korzyści. Taki produkt przydaje się nie tylko osobom pracującym za granicą. Jest nieoceniony w wielu sytuacjach! Dzięki niemu zaoszczędzisz czas i pieniądze. W jaki sposób? Na jakich zasadach funkcjonują konta dewizowe? Jakie waluty obsługują i ile kosztują? W którym banku znajdziesz najlepszy rachunek walutowy? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Konto walutowe jako dodatek do konta osobistego? 

Jeżeli zastanawiasz się nad rachunkiem dewizowym, zapewne masz już konto osobiste. Obecnie wiele banków proponuje rachunki obsługujące obce waluty, więc stały się one popularnym dodatkiem do podstawowych ROR-ów w złotówkach. Często istnieje też możliwość ich połączenia, co ułatwia zapanowanie nad finansami i daje dostęp do rachunków z poziomu bankowości mobilnej i internetowej.

Pamiętaj jednak, że oferty poszczególnych instytucji różnią się od siebie i nie zawsze otworzenie rachunku walutowego w banku, gdzie masz ROR, jest opłacalne. Warto więc porównać różne propozycje, by znaleźć najlepsze połączenie – zarówno jeśli chodzi o konta osobiste, jak i dewizowe.

Rachunek w obcej walucie pozwoli Ci cieszyć się tanimi lub nawet darmowymi transakcjami w euro, dolarach, funtach czy frankach szwajcarskich – bez opłat za przewalutowanie. Daje on takie same możliwości jak podstawowy ROR, czyli wykonywanie przelewów, wypłaty z bankomatów, płatności kartą, online czy mobilnych. A nawet jeszcze więcej! Dzięki niemu możesz wymieniać pieniądze w kantorze internetowym, porównując na bieżąco kursy walut, co pozwala realizować transakcje w najbardziej opłacalnych momentach.

W jakich sytuacjach warto założyć konto walutowe?

Przydaje się ono zwłaszcza osobom, które pracują za granicą i otrzymują wynagrodzenie np. w euro lub dolarach. Jednak warto je założyć również wtedy, gdy:

  • często wyjeżdżasz w dalekie podróże i nie lubisz brać ze sobą większych zasobów gotówki,
  • mieszkasz poza Polską, ale nie chcesz zakładać konta w miejscowym banku,
  • robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych i płacisz za nie drogą online,
  • opłacasz kredyt w obcej walucie, np. we frankach lub masz inne zobowiązania,
  • wybierasz się na zagraniczną wymianę studencką.

W takich sytuacjach konto dolarowe czy obsługujące transakcje np. w euro pozwoli Ci naprawdę wiele zaoszczędzić.

Konto walutowe a koszty jego prowadzenia 

Zwykle opłaty za prowadzenie rachunku dewizowego są znikome, a czasami nawet zerowe, jeśli spełnisz warunki bezpłatności stawiane przez bank. Najczęściej wystarczy zapewnić odpowiednie saldo na rachunku w każdym miesiącu, np. 20 jednostek danej waluty, by konto pozostało darmowe. W innym przypadku zapłacisz około 10 zł.

Z kolei karta Visa lub Mastercard wiąże się ze stałą, miesięczną opłatą na poziomie około 0,8 jednostki obsługiwanej waluty. Dodatkowymi kosztami mogą być obciążone wypłaty z bankomatów. Jeżeli będziesz korzystać z urządzeń Twojego banku, zapłacisz około 0,25 jednostki danej waluty, a w przypadku pozostałych maszyn około 2,5 jednostki za każdą transakcję. Same płatności kartą są wolne od opłat za przewalutowanie, jeżeli dokonujesz ich w walucie konta.

Transakcje internetowe pozostają darmowe. Możesz bez przeszkód robić zakupy online w zagranicznych sklepach i płacić za nie przelewem lub kartą. Dla porównania: zlecenie np. w euro wykonane z konta w złotówkach kosztowałoby Cię nawet 200 zł – zależnie od kwoty za zamówienie i taryfy opłat banku.

Dokumenty potrzebne przy zakładaniu rachunku w obcej walucie

Do otworzenia konta walutowego wystarczy Ci dowód osobisty. Formularz możesz wypełnić stacjonarnie – w placówce banku lub zawnioskować o rachunek online – poprzez stronę internetową danego podmiotu. Wybierając drugie rozwiązanie, zostaniesz poproszony o załączenie zdjęcia dokumentu tożsamości. Następnie poprzez wideorozmowę z doradcą lub za pośrednictwem kuriera potwierdzisz swoje dane.

Gdzie znajdziesz sprawdzone konto walutowe? 

Po poznaniu wszystkich możliwości i korzyści, jakie zapewniają rachunki w obcej walucie, chcesz zawnioskować o taki produkt, ale nie wiesz, gdzie znaleźć najlepszy? Atrakcyjne konto walutowe proponuje m.in. Santander Bank Polska. Możesz je otworzyć w jednej z 4 dostępnych walut, czyli: euro, dolar amerykański, funt szterling (brytyjski), frank szwajcarski i cieszyć się bezpłatnym prowadzeniem. Wystarczy, że zapewnisz odpowiednie saldo. Co więcej, jeśli potrzebujesz, otrzymasz kartę Mastercard walutową. Nad finansami pomogą Ci zapanować bankowość mobilna i internetowa. Złóż wniosek online i bankuj tak, jak chcesz!

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*