Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Osoby, które stoją przed koniecznością wyboru grzejników centralnego ogrzewania do domu, powinny zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także materiał wykonania. Obecnie w sklepach królują grzejniki stalowe, wciąż jednak w sprzedaży dostępne są grzejniki aluminiowe i żeliwne. Które z nich wybrać?
Zróżnicowana oferta grzejników stalowych w sklepach sprawia, że obecnie cieszą się one największą popularnością wśród klientów. Dostępne są w szerokiej gamie rozmiarowej, dzięki czemu każdy ma szansę na znalezienie takiego modelu, który odpowiada jego wymaganiom.
Do najczęściej wybieranych modeli grzejników stalowych należą grzejniki płytowe, oferowane przez wielu producentów. Występują standardowo w kolorze białym, jednak za odpowiednią dopłatą można zamówić je w każdej innej barwie. Największą zaletą grzejników stalowych płytowych jest możliwość zachowania niewielkich wymiarów urządzenia przy stosunkowo wysokiej jego mocy.
Trzeba pamiętać o tym, że grzejniki stalowe są dość wrażliwe na kiepską jakość wody w instalacji centralnego ogrzewania. Nie stosuje się ich więc w instalacjach systemu otwartego, w których występujący w wodzie tlen może negatywnie wpływać na trwałość stali.
Grzejniki żeliwne najczęściej stosowane były w instalacjach starego typu. Charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że ich ścianki długo się nagrzewają, wolno też oddają temperaturę. Uniemożliwia to szybkie zmiany temperatury grzejnika. Jedną z najważniejszych zalet grzejników żeliwnych jest ich odporność na korozję. Niezależnie od jakości wody, trwałość tego typu grzejników wynosi nawet kilkadziesiąt lat.
Wspomniana wyżej bezwładność grzejników żeliwnych stanowi zaletę w przypadku kotłów centralnego ogrzewania zasilanych paliwem stałym. Dzięki niej grzejniki pozostają ciepłe na długo po tym, jak w kotle wygaśnie ogień.
Jak można przeczytać np. na stronie Euroterm24.pl, grzejniki aluminiowe wciąż cieszą się dość dużą popularnością. Z uwagi na niewielką bezwładność cieplną, doskonale współpracują z nowoczesnymi kotłami, które posiadają automatyczną regulację temperatury. Wyróżniają się członową budową oraz niewielką wagą.
Aluminium to dość delikatny materiał, który nie jest zbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo go zarysować lub uszkodzić, stąd też aluminiowe grzejniki nie należą do najtrwalszych.
Materiał wykonania to nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze grzejników do domu. Aby mieć pewność, że instalacja centralnego ogrzewania będzie pracować sprawnie i efektywnie, należy rozważyć również:
Jak widać, wybór grzejników do domu wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Warto poświęcić temu zagadnieniu nieco uwagi, aby zapewnić instalacji grzewczej sprawną pracę przez wiele lat.
Zdjęcie: materiał Klienta.