Czym wykończyć drewniany blat w kuchni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czym wykończyć drewniany blat w kuchni?
Urządzanie i inspiracje

Drewniane meble są wyznacznikiem elegancji i stylu, dlatego tak chętnie mamy je w swoich domach. Co ciekawe, coraz częściej drewno gra główne skrzypce także w kuchni – a zwłaszcza drewniany blat.

Drewno to naturalny surowiec, który przeżywa prawdziwy renesans, jeśli chodzi o budownictwo, ale i wykończeniówkę. Jest chociażby perfekcyjną sposobem na ocieplenie pomieszczenia. 

Jednak gdy decydujemy się na drewniane meble w kuchni, musimy wziąć pod uwagę fakt, że właśnie tam będzie czaiło się na nie wiele niebezpieczeństw, na przykład w postaci gorących garnków, nieustającego zabrudzenia czy przyborów kuchennych (jak ostre noże), które mogą powodować różne uszkodzenia mechaniczne. Nasuwa się więc nurtujące pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć drewniane meble, a zwłaszcza blat kuchenny, będący miejscem licznych kulinarnych poczynań, i czym wykończyć taki blat?

Drewniany blat a eksploatacja

Zwróćmy uwagę na to, że to właśnie blat kuchenny jest tą częścią mebla, którą najintensywniej użytkujemy. W końcu praktycznie codziennie spożywamy na nim posiłki, czasami też staje się naszym miejscem pracy. Dzieci też nie dają blatowi chwili wytchnienia, bo lubią na nim na przykład malować lub rozkładać i grać w planszówki. Nie możemy się też dziwić, że z biegiem czasu wszelkie mechaniczne uszkodzenia, otarcia czy wyszczerbienia mocno zniszczą nasz drewniany kuchenny blat. W dodatku wilgoć, o którą w kuchni nietrudno, też niekorzystnie wpływa na stan drewna.

Drewniany blat kuchenny warto zabezpieczyć

Kiedy właściwie surowiec będzie się nadawał na zrobienie z niego blatu kuchennego? Gdy pokryjemy drewno odpowiednią powłoką zabezpieczającą, która też doda blatowi uroku i charakteru. 

Do najpopularniejszych form impregnacji takiego drewnianego blatu należą: lakierowanie, olejowanie i woskowanie. Najwięcej zwolenników ma lakier, ponieważ jest dość łatwy w aplikacji, ale też bardzo trwały. 2–3 warstwy naniesione na drewno pędzlem z pewnością wystarczą jako zabezpieczenie na lata. W zależności od wystroju kuchni, możemy dobrać do naszego drewnianego blatu stopień połysku, jak i skład samego lakieru. 

Na szczęście na rynku jest wiele preparatów impregnujących, więc na pewno nie będziemy mieli z tym problemu. Warto wiedzieć, że im preparat zabezpieczający drewno będzie mniej chemiczny, tym lepiej.

Olejować czy lakierować?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To zależy nie tylko od rodzaju drewna, ale też i naszych indywidualnych preferencji. Istotnych jest kilka kwestii, które musimy wziąć pod uwagę: kolor, jaki chcemy uzyskać, sposób pielęgnacji drewnianego blatu, jak i renowacji, która z czasem na pewno będzie potrzebna. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, lakier jest lepszy, jeśli chcemy zachować naturalny kolor drewna, ale też prostszy w nałożeniu, jeśli używamy pędzla lub wałka. Jeśli naniesiemy na blat kilka warstw lakieru, to będzie on dobrą powłoką zabezpieczającą przed wszelkimi uszkodzeniami. Minusem jest jednak to, że z biegiem czasu rysy, które powstaną na lakierowanym blacie, znacznie ciemnieją. Różnica między olejowaniem a lakierowaniem drewna jest głównie taka, że olejować możemy wyłącznie surowe drewno, przed jakąkolwiek jego obróbką czy wykończeniówką już pod gotowy mebel.

Wiele osób decyduje się dziś na drewniane blaty kuchenne w kuchni, ponieważ są materiałem meblarskim dość łatwym w obróbce. Na przykład, gdy nasza kuchnia ma niestandardowe wymiary i musimy jakoś zabudować trudno dostępne kąty, to drewniane blaty będą odpowiednim wyborem, bo można je zamówić pod wymiar, jaki potrzebujemy,  co więcej, łączyć je według własnego projektu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*