Artykuł sponsorowany
Jaki sposób ogrzewania domu wybrać – to pytanie spędza sen z powiek wszystkim tym, którzy są na etapie budowy własnego lokum. Pod uwagę należy wziąć m.in. koszt, wydajność oraz kwestie związane z ekologią. Przedstawiamy krótki przegląd najpopularniejszych sposób ogrzewania domu.
Jeżeli jesteś na etapie budowy nowego domu, już przy jego projektowaniu powinieneś zaplanować wszystkie instalacje, w tym instalację grzewczą. Uwzględnić należy jej montaż oraz późniejsze koszty, które pojawią się podczas ogrzewania. Już na tym etapie jesteś w stanie wybrać taki sposób, który pozwoli Ci na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy.
Ostatnimi czasy, ogromną popularnością cieszą się nowoczesne metody ogrzewania. Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, przez co ludzie coraz częściej decydują się na odnawialne źródła energii lub ogrzewanie elektryczne. Aby podjąć jak najlepszą decyzję, warto porównać ceny poszczególnych surowców. Pomocna może okazać się również wizyta u rodziny lub znajomych, którzy wykorzystują interesujący nas sposób ogrzewania domu. Dzięki temu na własnej skórze będziemy mogli się przekonać, jak wygląda codzienna eksploatacja i użytkowanie.
W niektórych przypadkach, montaż ogrzewania jest związany z późniejszym rozplanowaniem pomieszczeń oraz ich aranżacją. Dlatego o wyborze sposobu ogrzewania należy pomyśleć znacznie wcześniej.
Jeżeli planujemy zmienić sposób ogrzewania w starym budynku, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego stan techniczny. Czasem zmiana sposobu ocieplenia może wymagać dodatkowego remontu. Przy budynkach wykonanych całościowo z drewna, należy liczyć się ze znaczną utratą ciepła. Konieczność ogrzania naprawdę dużych powierzchni, może wiązać się koniecznością zainstalowania ogrzewania podłogowego, które będzie o wiele korzystniejszym rozwiązaniem, niż montaż dodatkowych kaloryferów.
Sposobów na ogrzewanie domu jest cała masa. Każda z metod ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektóre z nich pozwalają na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy.
Do paliw stałych zaliczamy m.in. węgiel orzech, brykiet opałowy, ekogroszek, pellet drzewny, drewno itp. Choć metoda ta cieszy się ogromną popularnością, to jednak w związku ze wzrostem ceny surowca oraz większej świadomości ekologicznej, powoli wybiera się inne opcje sposobu ocieplenia.
Korzystanie z pomp ciepła jest metodą ekologiczną, opierającą się na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Co prawda jej montaż wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów, jednak późniejsze koszty eksploatacji są najniższe.
Do pozyskiwania ciepła za pomocą energii elektrycznej wykorzystuje się różnego rodzaju grzałki, promienniki podczerwieni lub podgrzewacze konwekcyjne. Jest to metoda komfortowa w użytkowaniu i szybka w montażu.
Na tę metodę pozyskiwania ciepła decyduje się coraz więcej gospodarstw domowych. Do korzystania z niej wystarczy piec gazowy lub kocioł grzewczy. Nie potrzebujemy więc oddzielnego miejsca na dużą kotłownię.
Fot.: Dexter Fernandes/pexels.com