Czy spółdzielnia mieszkaniowa musi zapewnić miejsce parkingowe?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Czy spółdzielnia mieszkaniowa musi zapewnić miejsce parkingowe?
Życie w mieście

Dla wszystkich nas znalezienie miejsca parkingowego niejednokrotnie graniczy z cudem. Niezależnie od wielkości miasta, często jedyną gwarancją jest miejsce, które jest przypisane do mieszkania. Czy spółdzielnie muszą zapewnić każdemu mieszkańcowi miejsce parkingowe?

Parking przypisany do mieszkania

W obecnych czasach posiadanie miejsca parkingowego to nie luksus, lecz konieczność. Parking jest nierozłącznym elementem posiadania mieszkania. Deweloper zagospodarowując daną przestrzeń, jest zobowiązany do wyznaczenia miejsc parkingowych. Z reguły liczba stanowisk musi być równa liczbie lokali. Z czysto biznesowego punktu widzenia, gdyby deweloper wybudował blok bez jakichkolwiek miejsc postojowych, trudniej byłoby mu znaleźć potencjalnych nabywców. Często deweloper nie oferuje parkingu w cenie nieruchomości, ale w umowie w kupnie mieszkania umieszcza warunek o konieczności zakupu miejsca parkingowego. O ile w nowym budownictwie to norma, o tyle zabudowa pamiętająca lata siedemdziesiąte często nie posiada miejsc na parking. 

Jak sytuacja wygląda prawnie?

Prawda, jest taka, że o miejscach postojowych we wspólnotach i spółdzielniach decydują ich mieszkańcy. Liczba miejsc postojowych zależy od wielkości terenu i decyzji mieszkańców. Jeśli lokatorzy większością zadecydują, że wolny do zagospodarowania teren zamieni się w plac zabaw, tak właśnie będzie, nawet jeśli z czyjegoś punktu widzenia parking jest potrzebniejszy. W tym przypadku indywidualna inicjatywa musi zmierzyć się wolą większości. Spółdzielnia nie ma obowiązku samego w sobie do zapewniania każdemu miejsca parkingowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*