Planujesz połączenie mieszkań w bloku? Dowiedz się wszystkiego w tym temacie, zanim rozpoczniesz przygotowania. Formalności jest sporo, ale efekt z całą pewnością będzie tego warty. Od czego zacząć?
Łączenie sąsiadujących ze sobą mieszkań w bloku? Tak, to brzmi odważnie, ale nie jest niemożliwe. Już na wstępie odpowiemy na pytanie: można! Bez wątpienia jest to kusząca opcja, zwłaszcza dla osób, które mają małe mieszkanie, a lokum sąsiadujące z nim zostaje wystawione na sprzedaż. Większa powierzchnia niewątpliwie brzmi atrakcyjnie, szczególnie jeżeli dysponujemy środkami na zakup sąsiedniego mieszkania. Nic dziwnego, że wiele osób snuje wówczas wizję większej powierzchni dla swojej rodziny.
Czasy pandemii pokazały, że większa przestrzeń się przydaje! Dwa połączone ze sobą mieszkania to w większości przypadków całkiem spory apartament. Rozważasz taką opcję? Sprawdź, jak się do tego zabrać! To tylko kilka kroków i nieco zamieszania, ale własne większe mieszkanie jest tego warte.
>> Zobacz też: Wybieramy zadaszenie na balkon w bloku
Blok to budynek wspólny, oczywiste jest więc to, że do rozpoczęcia jakichkolwiek działań niezbędna Ci będzie zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Tutaj wiele zależy od ilości lokatorów w bloku. Jeżeli budynek liczy nie więcej niż 7 mieszkań, przed rozpoczęciem łączenia lokali potrzebujesz zgody wszystkich mieszkańców budynku.
Inaczej sprawa ma się w przypadku bloków z większą ilością lokatorów. W takim przypadku potrzebujesz zgody min. 50% mieszkańców. Uzyskanie zgody współlokatorów bloku to pierwszy krok. Jeżeli już taką otrzymałeś, przechodzimy do reszty formalności. Potrzebne będzie pozwolenie na przebudowę, o które należy złożyć wniosek do starostwa czy urzędu miasta.
Do wniosku musisz dołączyć: pisemną zgodę wspólnoty, projekt budowlany oraz oświadczenie o prawie do dysponowania dwoma lokalami. Gdy wniosek zostanie zaakceptowany, możesz przystąpić do przebudowy.
Nie zapominaj jednak, że uzyskanie niezbędnych pozwoleń nie oznacza końca formalności urzędowych. Po zakończeniu łączenia mieszkań niezbędne będzie połączenie ich ksiąg wieczystych. Jest to obowiązkowe, ponieważ mimo zakończenia robót budowlanych, w dokumentach wciąż widnieją dwa osobne lokale. Nieruchomość powinna mieć uporządkowany stan prawny i musisz o to zadbać.
Jak się za to zabrać? Najpierw musisz wybrać się do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu w celu uzyskania zaświadczenia o samodzielności nowego lokalu mieszkalnego. Następnie udajesz się do notariusza. Nie zapomnij wziąć ze sobą także pisemnej zgody wspólnoty na połączenie mieszkań – będzie wymagana!
Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów, notariusz sam zajmie się dalszymi czynnościami. Do odpowiedniego sądu złoży wnioski o zamknięcie dwóch ksiąg wieczystych i utworzenie nowej – wspólnej.
Uwaga! Połączenie mieszkań nie jest równoznaczne z pozbyciem się hipoteki, jeżeli taka obciążała wcześniej jedno z łączonych przez nas mieszkań.
Z całą pewnością połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkań w jedno większe to świetna opcja. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Formalności jest sporo, ale wszystko jest możliwe, gdy się do tego odpowiednio przygotujesz.
Opcje połączenia mieszkania są dwie – możesz połączyć w jedno dwa sąsiadujące ze sobą mieszkania lub takie, które są na różnych piętrach, ale pod sobą. Łączenie za pomocą schodów to także świetna opcja na mieszkanie piętrowe. Z całą pewnością oznacza to dużo przestrzeni – można poczuć się właściwie jak w domu jednorodzinnym. Z tą różnicą, że przy bloku nie musisz samodzielnie odśnieżać. Jak widać, ta sytuacja ma dużo plusów!