Cisza nocna po 22 – czy obowiązuje w blokach?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Cisza nocna po 22 – czy obowiązuje w blokach?
Życie w mieście

Przed urządzeniem parapetówki lepiej poznać zasady panujące w bloku, w którym mamy mieszkanie. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych starć z sąsiadami.

Cisza nocna nie jest prawnie określoną porą, w której niedopuszczalne są głośniejsze zachowania. Jednak w większości wspólnot mieszkaniowych oraz budynków wielorodzinnych na tablicach ogłoszeń będą wisieć godziny, które uznaje się za porę spoczynku – zazwyczaj jest to właśnie okres między 22 a 6 rano.

Nieprzestrzeganie ciszy nocnej może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji – o ile kodeks wykroczeń nie definiuje pojęcia “ciszy nocnej”, to artykuł 56 §1 za wykroczenie uznaje między innymi “zakłócanie spoczynku nocnego” – to pod ten paragraf mogą pociągnąć nas niezadowoleni sąsiedzi, i z tego tytułu wezwana policja ma prawo wystawić mandat.

Aby uniknąć nieprzyjemności, w momencie, w którym wiemy, że będziemy musieli naruszyć ciszę nocną, najbezpieczniejszym wyjściem będzie uprzedzenie współmieszkańców o niedogodnościach. Nie uchroni to nas przed złośliwymi donosami, ale większość sąsiadów okaże się pewnie wyrozumiała, oczekując jedynie podobnego zrozumienia w momencie naruszania pory spoczynku przez nich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

15 − 4 =