Błędy podczas urządzania wnętrz popełnia się nie tylko w swoim pierwszym mieszkaniu. Wiele osób kopiuje je, przenosząc się z miejsca na miejsce – a co najgorsze, nie uświadamia sobie problemu.
Każde pomieszczenie w domu ma określoną funkcję – musi być więc użyteczne, zaaranżowane w sposób dostosowany do jego zadań. Dobrze jednak, by każde pomieszczenie urządzone było ze smakiem. Podczas łączenia w aranżacjach funkcjonalności i estetyki często można posunąć się w którąś stronę za daleko – a to skutkuje podstawowymi błędami. Sprawdź, czego unikać podczas urządzania wnętrz!
Figurki, pudełeczka, zdjęcia, bibeloty… Wszystkie te rzeczy spotkamy w każdym domu – i dobrze, bo zazwyczaj mają wartość sentymentalną. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość dodatków nie tylko optycznie pomniejsza przestrzeń, ale także sprawia wrażenie chaosu. Duża ilość drobiazgów na półkach przekłada się także na utrudnione sprzątanie i większą ilość kurzu. Zdecydowanie odradzamy alergikom!
Ciemne ściany w małym mieszkaniu, zbyt mało źródeł oświetlenia, brak luster. To wszystko skutkuje optycznym zmniejszeniem przestrzeni. Jeśli mieszkasz w dużym domu, który nie wydaje się przytulny, możesz zastosować triki pomniejszające przestrzeń – jak np. malowanie przeciwległych ścian na wyraziste kolory. Zazwyczaj jednak problem jest odwrotny – przestrzeni jest po prostu za mało. Warto więc sprawdzić, jak optycznie wydłużyć i poszerzyć pokój, zanim przystąpi się do ostatecznego urządzania mieszkania.
W każdym domu znajdzie się rozwiązanie „tylko na chwilę”. Może to być zaklejona taśmą klejącą część AGD albo wisząca samotnie żarówka bez abażuru. Podczas urządzania mieszkania staraj się wystrzegać rozwiązań tymczasowych, gdyż zazwyczaj zostają one na długie lata – po remoncie nigdy nie ma czasu, można zrobić to później itd. Jak coś robić, to porządnie!
Zbyt mało źródeł światła to często spotykany problem. Jeśli w Twoim domu okna usytuowane są na północ, spróbuj oświetlać wnętrza lampami o odpowiedniej barwie. Pamiętaj, że najwięcej światła potrzebne jest w miejscach pracy – w domowym biurze czy przy biurku w pokoju dziecięcym. Pozwoli to na zniwelowanie ryzyka chorób oczu przy długich godzinach spędzonych przy czytaniu dokumentów zapisanych drobnymi literkami.
Wchodzisz do mieszkania swojego znajomego… a tu Twój salon. Tak kończy się kopiowanie aranżacji z magazynów wnętrzarskich lub Instagrama. Często wymienianym błędem w aranżacjach wnętrz jest także kupowanie mebli z Ikei, gdyż powtarzają się one w wielu domach. Jednak meble z Ikei stanowią kwintesencję minimalizmu. Nie ma nic złego w ich posiadaniu, dopóki cała aranżacja pomieszczenia pozostanie kreatywna, a nie odtwórcza.
Wnętrza mają być przede wszystkim funkcjonalne! W szale urządzania mieszkania lub domu często przekłada się estetykę ponad użyteczność. Jest to znaczący błąd, gdyż mieszkanie ma służyć głównie do życia, a nie podziwiania. To Ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz, w jakich fotelach Ci wygodnie i jak duże lustro w łazience jest Ci potrzebne. Nie ignoruj swoich potrzeb kosztem podążania za modą.
Boho w salonie, industrializm w kuchni, a w łazience shabby chic. Tak wyglądają mieszkania, w których właściciele nie zastanowili się na początek, w jakim stylu chcą urządzić swoje wnętrza. Jest to pytanie kluczowe, gdyż niespójna aranżacja różnych pomieszczeń – albo co gorsza, tego samego pomieszczenia – powoduje efekt nieporządku i chaosu.
Zdj. główne: Mustafa Matkawala/unsplash.com