Z jakiego materiału najlepiej wydziergać czapkę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Z jakiego materiału najlepiej wydziergać czapkę?
Życie w mieście

Klimat, w jakim żyjemy, jest bardzo zmienny i w chłodniejszych miesiącach roku bez czapki ani rusz. Przez głowę ucieka naprawdę dużo ciepła, a czapka skutecznie przed tym chroni. Chcesz ją własnoręcznie wydziergać? Zanim się za to zabierzesz, przeczytaj nasz miniporadnik. Dowiesz się z niego, po które materiały sięgać w pierwszej kolejności. Sprawdź!

Czapka – ochrona głowy przede wszystkim!

Nasz klimat w sezonie jesienno-zimowym potrafi dać się we znaki. Ubieramy się więc cieplej, ale też powinniśmy pamiętać o chronieniu strategicznych miejsc. Dużo ciepła ucieka nie tylko przez stopy, ale również przez głowę. I tutaj z pomocą przychodzą czapki. Pozwalają one utrzymać optymalną temperaturę bez przegrzewania. A do tego mogą być ciekawym elementem stylizacji.

Sklepowe półki uginają się od różnych propozycji, ale nie zawsze odpowiada nam ich skład, rozmiar, kolor czy fason. Świetnym rozwiązaniem jest własnoręcznie wydzierganie czapki. Jak się jednak za to zabrać? Który materiał wybrać? Poniżej podajemy kilka przydatnych wskazówek. 

Naturalne włóczki wełniane – nie tylko dla zmarzluchów

Najlepszym materiałem na czapkę jest wełna. Ma ona doskonałe właściwości termoregulacyjne. Sprawdza się nawet podczas silnego mrozu. Do wyboru jest wełna owcza, ale też wełna kozia (kaszmir, moher), wełna z alpak, wełna z merynosów oraz wełna z królika (angora). Dzieciom polecane są szczególnie wełny z alpak i merynosów – jako te najdelikatniejsze i zupełnie niegryzące. Osoby z wrażliwą skórą, odczuwające wełnę jako materiał gryzący, powinny zdecydować się na domieszkę akrylu lub poliamidu, dzięki którym będzie ona przyjemniejsza w dotyku, ale w dalszym ciągu bardzo ciepła.

Włóczki bawełniane – naturalne, idealne dla alergików

Roślinną alternatywą dla wełny jest bawełna. Można spokojnie wydziergać z niej świetną czapkę. Najlepiej zdecydować się wówczas na nieco grubszą włóczkę. Bawełna przyda się szczególnie alergikom, którzy nie są w stanie nosić nic wełnianego.

Włóczki syntetyczne – akryl, poliester

Pozostają jeszcze włóczki ze sztucznych materiałów. Je również mogą bez problemu nosić alergicy. Są też zdecydowanie najatrakcyjniejsze cenowo i występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie mają one takich właściwości grzewczych jak opisane wyżej materiały. Do tego nie są też przewiewne, więc w takiej czapce możemy się pocić.

Podsumowując, najlepiej jest wybierać naturalne włókna – wełniane lub bawełniane. Jeśli zaś ogranicza nas budżet lub po prostu stuprocentowa wełna jest nieprzyjemna i nie damy rady mieć jej na głowie przez wiele godzin, wówczas sięgajmy po mieszanki. Coraz więcej jest włóczek łączących wełnę z akrylem czy bawełnę z akrylem. To dobry kompromis między stosunkiem jakości do ceny.

Nie czekaj zatem, tylko znajdź idealną włóczkę dla siebie. Dobierz jej grubość oraz liczbę motków i wyczaruj ją szydełkiem lub na drutach. Im grubsza włóczka, tym szybciej ją przerobisz. Trzymamy kciuki!

Zdj. główne: Ashim D’Silva/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*