Autem czy komunikacją miejską – czym poruszać się po mieście

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Autem czy komunikacją miejską – czym poruszać się po mieście
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

W XXI wieku podróżujemy cały czas – z jednego końca miasta na drugi, z jednej miejscowości do innej, a nawet z kraju do kraju. Niemal każda rodzina posiada samochód, a komunikacja miejsca obecna jest we wszystkich większych miastach w Polsce. Na co dzień rzadko się nad tym zastaniawiamy, ale czasami warto na chwilę się zatrzymać i zadać sobie pytanie: która opcja jest lepsza?

Zalety i wady poruszania się samochodem

Posiadanie własnego samochodu kiedyś było luksusem, ale dziś stanowi pewnego rodzaju oczywistość. Warto jednak podkreślić, że nadal, mimo powszechoności posiadania aut, są one pewnym wyznacznikiem statusu ekonomicznego i komfortu. Własny samochód jest również niezaprzeczalnie ogromną wygodą dla jego właściciela – przy pomocy auta dojedziesz spod domu aż do celu swojej podróży. Wybierając się po zakupy, będziesz musiał przenieść je jedynie przez krótkie odcinki między budynkiem a samochodem. Dodatkowo, poruszając się samochodem, nie musisz znosić niedogodności związanych z komunikacją miejską, na przykład tłumu ludzi w autobusie czy opóźnień środków transportu. Te rzeczy zdecydowanie przemawiają na korzyść jeżdżenia samochodem – co jednak z wadami? Problemem z pewnością są miejsca parkingowe. Chociaż w dużych miastach parkingi zazwyczaj powstają w każdej wolnej przestrzeni, w praktyce zawsze jest ich za mało lub z ich używaniem powiązane są wysokie opłaty. Dodatkowo, utrzymanie auta również nie jest darmowe. Benzyna lub gaz, ubezpieczenie, a także koszty eksploatacji i napraw spoczywają wyłącznie na Tobie. Jeżdżenie samochodem w pojedynkę jest znacznie droższe od korzystania z komunikacji miejskiej na tych samych odcinkach. Warto również zaznaczyć, że poruszanie się samochodem jest nieeekologiczne i prowadzi do zwiększenia zanieszczyszczenia powietrza oraz pogłębienia się kryzysu klimatycznego. Naturalnie, nie należy tutaj mówić o winie pojedynczej osoby, ale każdy posiadacz samochodu w jakiś sposób dokłada się do istniejącego problemu. Warto wziąć również pod uwagę, że jeżdżenie autem może być ograniczające, na przykład, kiedy wybierasz się na zakrapianą imprezę – w tym wypadku zdecydowanie lepiej wsiąść do trmwaju lub autobusu niż ryzykować jazdę powrotną pod wpływem alkoholu.

Zalety i wady poruszania się komunikacją miejską

Komunikacja miejska to pewnego rodzaju oczywistość współczesnych czasów. Gdybyś w jakimś większym mieście nie zobaczył autobusów, tramwajów, trolejbusów czy pociągów, z pewnością byłbyś zaskoczony. Istnienie komunikacji miejskiej jest oczywiście bardzo wygodne i ma wiele zalet – przede wszystkim jest tanie. Być może gdybyś podsumował koszty biletów z całego życia, mogłyby one dorównać cenie samochodu, ale w praktyce rozłożenie ich na raty jest skutecznym sposobem na odciążenie Twojego portfela. Istnienie dużych miast generuje potrzebę poruszania się na kilkukilometrowe odległości – jest to powiązane z pracą, zakupami, odprowadzaniem dzieci do szkoły lub przedszkola czy dodatkowymi aktywnościami, na przykład korzystaniem z siłowni czy wypadem ze znajomymi do restauracji. W związku z tym niemożliwe jest poruszanie się wszędzie pieszo – jeśli więc istnieje pewnego rodzaju przymus korzystania z szybszych środków transportu, czasami znacznie wygodniej jest przejechać chociaż kawałek dostępną komunikacją miejską. Ta opcja nie tylko jest tańsza i bardziej ekologiczna niż jeżdżenie samochodem, ale często również wygodniejsza. Na przykład w godzinach szczytu ulice są zazwyczaj zakorkowane i przejazd samochodem potrafi trwać znacznie dłużej niż przejazd tramwajem – oszczędzasz więc czas i stres, a to wszystko za niższą cenę, jaką oferują bilety mpk łódź. Z drugiej strony komunikacja miejsca ma swoje wady: bywa przepełniona, zdażają się spóźnienia autobusów i tramwajów, a dodatkowo rozkłady są dość sztywne i nie zawsze odpowiadają Twoim potrzebom.

Zdjęcie główne: pexels.com/Jakob Scholz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*