Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem może być ciekawym zabiegiem aranżacyjnym podczas urządzania kuchni. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie jest nie tylko efektowne, ale i praktyczne.
W kuchni spędzamy mnóstwo czasu – gotujemy, spożywamy posiłki, zmywamy naczynia… To ostatnie zdecydowanie należy do najmniej lubianych czynności. A gdyby tak je umilić? Na przykład pięknym widokiem z okna i dopływem naturalnego światła? Jeśli taka wizja brzmi dla nas kusząco, wystarczy, że umieścimy zlewozmywak pod oknem. Zanim jednak zabierzemy się za spontaniczny remont, przyjrzyjmy się zaletom i wadom takiego rozwiązania, by mieć pewność, że sprawdzi się ono w naszych czterech kątach.
Za największą zaletę umieszczenia zlewozmywaka pod oknem można uznać widok – na domowy ogród bądź gwarną ulicę – który urozmaici nam nużącą czynność, jaką jest zmywanie naczyń. Poza tym ulokowanie strefy zmywania w takim miejscu sprawi, że będzie ona lepiej oświetlona. Wpłynie to na komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych. Dzięki naturalnemu, dziennemu oświetleniu będziemy mogli rzadziej korzystać z tego sztucznego, co z pewnością wpłynie na oszczędzanie prądu i niższe rachunki.
Dla wielu osób istotną zaletą umieszczenia kuchennego zlewu pod oknem jest też aspekt wizualny. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie wygląda efektownie i sprawdzi się zarówno w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach, jak i w tych rustykalnych, angielskich czy vintage.
Choć zlewozmywak pod oknem prezentuje się tak pięknie, że nie chciałoby się zwracać uwagi na negatywne strony tego rozwiązania, to nie możemy jednak o nich zapominać. Do najpoważniejszych wad w takim projekcie zalicza się utrudniony dostęp do okna oraz jego niewygodne mycie. Uciążliwe może być także rozchlapywanie wody podczas zmywania – z blatu szybko się ją wytrze, ale szyby trzeba już dokładnie przetrzeć, by nie pozostały smugi. Warto wybierać zlewy z głębokimi komorami, które ograniczą trochę rozbryzgiwanie wody na wszystkie strony.
Kolejną problematyczną kwestią jest brak możliwości zamontowania suszarki na naczynia w szafce nad zlewem, co należy do popularnych rozwiązań w polskich domach. Wyjściem w takiej sytuacji będzie postawienie wolnostojącej suszarki na blacie przy zlewie i potraktowanie jej jako elementu dekoracyjnego. Kłopotliwy może być również montaż grzejnika. Najczęściej umieszcza się go pod oknem, ale jeśli zdecydujemy się ulokować tam zlew, dla kaloryfera będzie potrzebne nowe miejsce. Ciekawym pomysłem jest też zdecydowanie się na ogrzewanie podłogowe.
Przed montażem zlewozmywaka pod oknem dokładnie wszystko zaplanuj. Zadbaj o to, aby parapet był wykonany z materiału odpornego na działanie wody i wilgoci. Idealnie sprawdzą się parapety marmurowe lub kamienne. Zwróć również uwagę na wybór odpowiednio dopasowanej baterii kuchennej do zlewu – nie może być zbyt wysoka, aby nie utrudniała otwierania okna. Ewentualnie można zdecydować się na baterię składaną bądź z wyciąganą wylewką. Nie zapomnij także o sztucznym oświetleniu, które przyda się, gdy zapadnie zmrok. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dodatkowych źródeł światła nad oknem.
Zdj. główne: CDC/unsplash.com