Jak urządzić jadalnię w małym mieszkaniu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić jadalnię w małym mieszkaniu?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Urządzenie jadalni w małym mieszkaniu jest jak najbardziej możliwe. Potrzeba jedynie kilku sztuczek, by uczynić przestrzeń wizualnie większą, a przy tym zachować funkcjonalność.

Połącz jadalnię z kuchnią

To chyba najłatwiejszy i najlepszy sposób, jeśli chodzi małe mieszkania. Możesz dzięki temu zarówno zaoszczędzić miejsce, jak i stworzyć praktyczne miejsce, gdzie oba pomieszczenia stanowią jedność. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na szczególnej ekskluzywności (aczkolwiek i taką można uzyskać przy odpowiedniej aranżacji). Opcja ta jest dobra szczególnie dla pary, gdzie każdy metr ma znaczenie, a ty nie będziesz musiał zarezerwować dodatkowej przestrzeni na stolnik, gdzie zjesz posiłek. 

Okna i naturalne oświetlenie

W małych pomieszczeniach światło pełni ogromną rolę, a manipulowanie nim daje Ci władzę nad ludzkim okiem, gdyż to właśnie dzięki światłu możesz tworzyć iluzje i wizualnie powiększyć przestrzeń, akcentować konkretne miejsca i wiele wiele innych. W niezbyt dużym mieszkaniu naturalne światło robi ogromną różnicę, a umieszczenie jadalni przy oknie doda nieco przytulności temu miejscu, sprawiając, że przebywanie w nim będzie wywoływało u Ciebie radość (do tego nowoczesna zastawa stołowa z pysznym jedzeniem, a wyrzut endorfin będzie gwarantowany). Oprócz tego, co wewnątrz, możesz cieszyć się tym, co na zewnątrz. Jeśli masz to szczęście, możesz w trakcie posiłku podziwiać panoramę miasta o wschodzie lub o zachodzie słońca. Dodatkową opcją, a przy tym funkcjonalnym rozwiązaniem, jest siedzisko przy oknie z wbudowanym schowkiem. Ponadto akcenty jasnych kolorów, jakie możesz tutaj zastosować, jeszcze bardziej powiększą optycznie pomieszczenie.

Stół

Jeśli zależy Ci na dodatkowej przestrzeni – postaw na wariant okrągły na jednej nodze. Brak pozostałych 3 nóg zapewnia nieco miejsca, a brak krawędzi sprawia, że możesz dowolnie wsunąć pod stół krzesła. Dodatkowo oszczędzisz sobie posiniaczonych bioder, jeśli mieszkanie jest szczególnie małe. W połączeniu z jasnymi odcieniami i naturalnym światłem, biały stół będzie idealnym dodatkiem. Jeśli okrągła wersja nie jest dla Ciebie, jednak nadal chcesz zachować część z jej funkcjonalności, zawsze możesz spróbować stołu owalnego.

Lampy wiszące

Lampa, oprócz zadania stricte funkcjonalnego, tj. oświetlanie miejsca, w którym jesz, może dopełnić aranżację, stworzyć odpowiedni nastrój i wydzielić strefę. Niejednokrotnie widziałeś, że w otwartych przestrzeniach pomieszczenia wyznacza często jakaś lampa. Aktualnym trendem są duże lampy nad niewielką jadalnią, które stanowczo wyznaczają i podkreślają teren, na którym znajduje się miejsce do spożywania posiłków. 

Ściany

Nierzadko umieszczanie mebli przy ścianach nie jest mile widziane, ponieważ wpływa to na estetykę. Warto jednak złamać kilka przesądów i zasad, zwłaszcza jeśli stoi przed nami zadanie zaaranżowania małej przestrzeni. Pomysł ten jest szczególnie przydatny w wąskich pomieszczeniach, kiedy połączysz stół ze ścianą, a nie postawisz go na środku lub pod oknem. Zawsze możesz na oficjalne okazje przenieść stół w bardziej kameralne miejsce, jednak w zwykłe dni możesz cieszyć się dodatkowym miejscem.

Łączenie zadań

Jeśli musisz zrezygnować z jadalni, by stworzyć miejsce do pracy lub na odwrót, pomyśl, czy nie warto połączyć tych dwóch pomieszczeń w jednym. Zarówno do jedzenia, jak i do pracy potrzebujesz odpowiedniego stołu oraz krzesła. Nie korzystasz z jadalni cały czas, więc zawsze możesz pracować przy tym samym stole. Jeśli zastosujemy powyższe wskazówki i umieścimy taki stół w pobliżu naturalnego światła oraz użyjemy jasnych kolorów, przestrzeń ta będzie idealna do nauki i pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*