Idealne rośliny dla alergików

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Idealne rośliny dla alergików
Urządzanie i inspiracje

Życie alergika nie jest łatwe. Cały czas musi uważać, by nie mieć kontaktu z uczulającymi go alergenami. Szczególnie trudno jest osobom uczulonym na różne pyłki pojawiające się wraz z kwitnieniem roślin. Niestety wyjście na zewnątrz wiosną i latem bywa utrapieniem. Osoby te muszą również uważać we wnętrzach, w tym na rośliny doniczkowe. 

Chcesz hodować w domu rośliny bezpieczne dla alergików? Sprawdź najlepsze gatunki!

Sanseveria

Nazywana potocznie również językami/szablami teściowej bądź wężownicą. Oprócz swoich uniwersalnych zalet, takich jak prosta pielęgnacja, odporność na zmiany temperatur, mocne nasłonecznienie i wytrzymałość na suszę, sanseveria ma zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Filtruje formaldehydy, ksylen, amoniak, tuluen, benzen, a także inne substancje pochodzące z farb, impregnatów, kleju, dywanów czy smogu.

Palma

Palmy, podobnie jak sanseverie, oczyszczają powietrze i poprawiają jego jakość. Najczęściej wybieranymi palmami dla alergików są areki i chamedory. Palmy podnoszą również poziom wilgotności w pomieszczeniu, dzięki czemu będą pozytywnie wpływać na cały układ oddechowy. 

Skrzydłokwiat

To roślina doniczkowa, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W ostatnim czasie wiedzie prym na salonach wraz z towarzyszącą jej monsterą. Skrzydłokwiat również posiada zdolność oczyszczania powietrza, konkretnie z benzenu i formaldehydów, które znajdują się w dymie tytoniowym. Neutralizuje również amoniak, aceton i trójchloroetylen. To kwiat idealny do zajęcia honorowego miejsca w salonie bądź sypialni. Czasem bywa również nazywany filtrem powietrznym wprost stworzonym dla osób wrażliwych na różnego rodzaju alergeny. Co prawda skrzydłokwiaty kwitną, jednakże ich kwiaty posiadają tylko woskowany, nieunoszący się w powietrzu pyłek, zupełnie obojętny alergikom. 

Zielistka

To kolejny prosty w uprawie kwiat domowy, idealny do mieszkania alergika. Również oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i toksyn obecnych na przykład w farbach. W dodatku, jeśli będziemy o nią dbać, odwdzięczy nam się pięknym wyglądem. Zielistki raz na jakiś czas zakwitają, dlatego warto sprawdzić, czy ich pyłek nas uczula. Jeśli tak, bezpieczniej będzie od razu ścinać tworzące się kwiatostany. 

Aloes

Oprócz swoich zalet leczniczych również jest bezpieczny dla osób borykających się z alergią. Ta stosunkowo niewymagająca w uprawie roślina w swoich grubych, mięsistych liściach zawiera miąższ o właściwościach bakteriobójczych, przeciwzapalnych czy łagodzących. Doskonale przyspiesza gojenie się ran czy rewitalizację skóry po oparzeniach słonecznych. 

Geranium

Geranium to roślina, która udowadnia, że piękno nie zawsze idzie w parze z użytecznością. Niestety natura nie obdarzyła jej wdziękami pozostałych roślin z tego zestawienia, jednak ze względu na jej właściwości postanowiliśmy również ją tu umieścić. Geranium od wielu lat znane jest ze swoich właściwości leczniczych. Do jego zalet należą między innymi właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Już kilka liści wystarczy do stworzenia esencjonalnego naparu czy nalewki. Sprawdzą się przy różnego rodzaju problemach skórnych, zapaleniu ucha, przeziębieniach czy bólach stawów. Geranium nie uczula, a postawione na parapecie odstrasza komary, muchy i muszki.

Zdj. główne: kaboompics/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*