Czym pomalować taras drewniany?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Czym pomalować taras drewniany?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Drewniany taras, szczególnie bez zadaszenia, codziennie narażany jest na działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć, upały i mróz to jednak niejedyne zagrożenia dla wyglądu i kondycji desek tarasowych. Do ich pogorszenia przyczyniamy się także my podczas zwykłego użytkowania, chodząc, przesuwając meble czy czyszcząc go. Dlatego, jeśli zależy nam na zachowaniu tarasu w dobrym stanie na wiele lat, powinniśmy regularnie poddawać go konserwacji i malowaniu. W tym tekście podpowiemy, jak dobrać właściwą powłokę ochronną do podłogi tarasowej drewnianej i na co zwrócić uwagę podczas malowania.

Kiedy i jak często należy malować drewniany taras?

Taras drewniany to nie tylko nasza prywatna strefa relaksu. To także ozdoba domu i ogrodu, dlatego warto zadbać, aby zawsze świetnie się prezentował i służył przez długie lata. Specjaliści radzą, aby przynajmniej raz do roku wykonać profilaktyczną konserwację drewna, a w przypadku tarasów bez zadaszenia nawet dwa razy, na wiosnę i jesienią.

Brak właściwej pielęgnacji drewna na tarasie może skutkować jego szybkim niszczeniem: powstawaniem nieestetycznych plam, pękaniem, butwieniem, zalęganiem się szkodników i pleśni czy wypaczeniem kształtu desek tarasowych. Możemy więc się domyślić, że bez odpowiedniej pielęgnacji taras już po kilku latach będzie wymagał całkowitej wymiany desek.

Czym pomalować deski tarasowe? – Najlepsze farby do drewnianego tarasu

Po podjęciu decyzji o renowacji drewnianego tarasu następnym krokiem jest dobór właściwego preparatu do ochrony drewna. W podjęciu decyzji powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • aktualny stan drewnianych desek,
  • poprzednio użytą powłokę lub jej brak,
  • rodzaj drewna użytego do budowy tarasu,
  • zadaszenie lub jego brak.
mężczyzna zastanawiający się, czym pomalować taras drewniany
Fot.: raimakivan/elements.envato.com

Najczęściej używane farby na taras to:

Olej do drewna

Obecnie najchętniej używanymi produktami do zabezpieczenia tarasów drewnianych są specjalne oleje na bazie naturalnych składników. Zapewniają one skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, promieniami UV, wilgocią i szkodnikami, a także wykazują odporność uszkodzenia mechaniczne i nie są toksyczne. W przeciwieństwie do lakierów olej wnika głęboko w strukturę drewna, impregnując je od wewnątrz i nie pozostawia dodatkowej warstwy. Idealnie nadaje się do desek ryflowanych.

Olej do drewna jest odpowiedni nie tylko na taras. Możesz skutecznie zabezpieczyć nim także drewniane meble ogrodowe.

Olejowanie nie tylko pielęgnuje drewno, ale również eksponuje jego naturalną strukturę. Występuje w formie bezbarwnej lub kolorowej, dlatego bez trudu wybierzemy wariant dopasowany do naszych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że ten typ preparatu można nakładać jedynie na surowe deski lub już wcześniej olejowane. Nie nadaje się na powierzchnie, które były uprzednio zabezpieczane innymi powłokami (np. lakierem).

Lakier do drewna

Jeśli wygląd drewna na tarasie odbiega od ideału i jest ono dosyć wyeksploatowane, możesz zdecydować się na jego odświeżenie przy pomocy lakieru. Nałożony na powierzchnię drewna jest szczelną, wytrzymałą i elastyczną powłoką odporną na ekstremalne warunki atmosferyczne i chroniącą przed wnikaniem wody i zabrudzeń. Lakier występuje w różnych wariantach i kolorach. Pozwala zachować lub zupełnie pokryć naturalny rysunek drewna.

Wybierając lakier, sprawdź, czy jest on przeznaczony do użytku zewnętrznego i czy przypadkiem nie wymaga zagruntowania przed nałożeniem. Nieprawidłowo wykonana powłoka lakiernicza może się łuszczyć i wymagać poprawek.

Bejca

Drewniany taras możemy także zaimpregnować specjalną bejcą. Jest to produkt, który wnika głęboko w strukturę drewna, lekko je barwiąc, a przy tym zachowując naturalną widoczność słoi. Dzięki bejcom możesz nadać tarasowi intensywny, naturalny odcień niezależnie od użytego gatunku drewna.

Bejca lekko impregnuje drewno, jednak jest średnio odporna na czynniki atmosferyczne. Dlatego większość bejc wymaga dodatkowej warstwy lakieru, który ostatecznie zabezpieczy powierzchnię tarasu przed wilgocią czy promieniowaniem UV. Dobrym wyjściem może okazać się wybór produktu łączącego w sobie cechy obu powłok, czyli tzw. lakierobejcę.

naturalna struktura i barwa desek tarasowych
Fot.: FWStudio/pexels.com

Malowanie tarasu drewnianego krok po kroku

Malowanie tarasu drewnianego nie jest trudne i z powodzeniem można je wykonać samodzielnie. Potrzebne będą: myjka ciśnieniowa, papier ścierny lub szlifierka do drewna, pędzel lub wałek, miękka ścierka i oczywiście wybrany przez nas preparat.

Prace na konstrukcjach drewnianych powinny być wykonywane w ciepłym, ale nie gorącym dniu. Najlepiej, aby temperatura mieściła się w przedziale od 5°C do maksymalnie 25°C. Wilgotność względna nie powinna przekraczać 80%. Pamiętajmy, aby nakładać farbę jedynie na odpowiednio wysuszone deski tarasowe.

1 – Mycie ciśnieniowe

Renowację drewna zaczynamy zawsze od dokładnego wyczyszczenia. Całą powierzchnię tarasu myjemy myjką ciśnieniową. Najlepiej robić to jedynie za pomocą wody i nie używać żadnych detergentów (chyba że pojawiły się grzyby lub pleśń).

2 – Usunięcie starych powłok i przebarwień

Kiedy deski tarasowe wyschną, za pomocą papieru ściernego lub szlifierki usuwamy zniszczoną wierzchnią powłokę. Uporczywe zabrudzenia staramy się wyczyścić szczotką drucianą, jednak tak, aby nie uszkodzić desek. Po skończonym oczyszczaniu całą powierzchnię tarasu drewnianego przecieramy lub odkurzamy z powstałego pyłu.

mężczyzna malujący deski tarasowe - olejowanie drewna na tarasie
Fot.: halfpoint/elements.envato.com

3 – Nałożenie nowych warstw ochronnych

Zanim pomalujemy deski farbą lub specjalnym olejem, zaleca się wykonać próbę na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu. Jeśli kolor w pełni nam odpowiada, nakładamy pędzlem lub wałkiem preparat według wskazówek producenta.

Najlepszy efekt uzyskamy, wykonując minimum dwie warstwy. Szczególnie ważne jest, aby każdą kolejną powłokę nakładać dopiero po zupełnym wyschnięciu poprzedniej.

4 – Pozostawienie do zupełnego wyschnięcia

Na ostateczne wyschnięcie całej powierzchni najlepiej przeznaczyć kilkanaście godzin. Przez ten czas nie wchodźmy na taras i nie dotykajmy go.

odnowione drewno na tarasie - deski tarasowe
Fot.: Curtis Adams/pexels.com

Czym pomalować taras drewniany? Podsumowanie

Drewniane deski tarasowe bez właściwej konserwacji mogą szybko ulec zniszczeniu. Aby temu zapobiec, powinniśmy przynajmniej raz w roku wykonać malowanie całej konstrukcji. Najważniejszym aspektem jest dobór właściwego preparatu do stanu i rodzaju drewna. Mogą to być m.in. olej do drewna, lakier lub bejca. Drewno należy przed malowaniem dobrze oczyścić i poczekać, aż zupełnie wyschnie. Nie nakładamy preparatów w nieodpowiedniej temperaturze i wilgotności. Tylko właściwie nałożona farba do tarasu zabezpieczy go na cały sezon, a regularna konserwacja — na długie lata.

Zdjęcie główne: Skylar Kang/pexels.com 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*