Chcesz przygarnąć szczeniaka? W te rzeczy warto się zaopatrzyć

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Chcesz przygarnąć szczeniaka? W te rzeczy warto się zaopatrzyć
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Przygarnięcie psa jest bardzo ekscytującym, ale też wymagającym wydarzeniem. Każdy opiekun na samym początku musi uzbroić się w masę cierpliwości i wolnego czasu. Żeby ułatwić sobie początki z nowym psiakiem w domu, warto z wyprzedzeniem zadbać o wyprawkę. To zaoszczędzi stresu zarówno Tobie, jak i maluchowi. Zobacz, w co zaopatrzyć się przed przygarnięciem szczeniaka. 

Miski oraz karma dla szczeniaka

Mały piesek potrzebuje bardzo dobrej jakościowo karmy. Jego układ trawienny dopiero się rozwija, dlatego karma zawierająca zboża, soję czy inne szkodliwe wypełniacze, może zaszkodzić mu o wiele poważniej niż dorosłemu czworonogowi. Nagła zmiana karmy również może wywołać poważną biegunkę, która skończy się wizytą u weterynarza i kroplówką. W schronisku dowiedz się, jaką karmę obecnie je psiak i zaopatrz się w kilka jej sztuk. To konieczne do zdrowego i stopniowego przestawienia psiaka na inne jedzenie. Przez pierwsze 2-3 dni podawaj psu starą karmę, którą jadł dotychczas. Przez kolejne 3-5 dni mieszaj starą karmę z nową w proporcji 75% do 25%. Po tym upływie zwiększ porcję nowej karmy do 50% na 50% i pozostań przy tym przez następnych kilka dni (do 5, w zależności od reakcji psa). Przez ostatnie 3 dni konwersji zmień proporcje na 25% starej karmy i 75% nowej, a po tym czasie możesz już podawać tylko nową, wybraną przez Ciebie karmę. Jedzenie dla szczeniaka powinno być bogate w składniki odżywcze i dość wysokokaloryczne, ponieważ jego organizm dopiero się rozwija i potrzebuje dużo energii. 

Zapotrzebowanie energetyczne (kaloryczne) szczeniaka w pierwszych 5 miesiącach życia, można obliczyć według wzoru: DER = 3 x RER, gdzie DER to dzienne zapotrzebowanie energetyczne, a RER to zapotrzebowanie spoczynkowe. RER szczeniaka można obliczyć w przybliżeniu podstawiając do wzoru: 70 x 0,75 masy ciała. Do uzyskania 80% masy ciała dorosłego psa DER = 2,5 x RER, a od momentu osiągnięcia masy ciała dorosłego osobnika, DER = 1,8 RER.

Fantastyczną karmą dla szczeniaków jest sucha karma Wiejska Zagroda. Zawiera ona bardzo dużo mięsa, nie ma zapychaczy, jest zdrowa, bezglutenowa, nie zawiera także barwników, sztucznych aromatów czy ulepszaczy smaku. 

Miski dla psa powinny być ustawione na ziemi w zasięgu zwierzaka. Jeszcze niedawno lekarze oraz zoofizjoterapeuci zalecali miski na stojakach, ponieważ zapewniały one zdrowszą dla kręgosłupa postawę podczas jedzenia. Najnowsze badania pokazały jednak, że jedzenie z podwyższenia zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, co może okazać się bardzo niebezpieczne dla młodego psiaka. Miska na karmę najlepsza będzie ze stali nierdzewnej, ponieważ nie wchodzi ona w żadną reakcję z karmą i jest odporna na psie zęby. Z kolei miska na wodę najlepsza będzie ceramiczna. Woda w niej najpóźniej się psuje i ma najlepszy smak, dzięki czemu psiaki chętniej piją. 

Kąt dla szczeniaka

Każdy pies musi mieć w domu kąt, w którym będzie mógł się wyciszyć, pobyć sam na sam ze sobą i uciec przed niechcianą interakcją. W cichym miejscu domu przygotuj psu legowisko oraz miski, niech to będzie jego azyl. Legowisko, które wybierzesz, powinno być co najmniej 10-15% dłuższe i szersze od psiaka – wtedy będzie mógł bez problemu wejść w fazę REM, podczas której pies odpoczywa, a mózg utrwala informacje w pamięci długotrwałej. Legowiska w każdym rozmiarze oraz dodatki do nich, znajdziesz na stronie https://beds4dogs.pl/kategoria-produktu/dodatki/

Zabawki

Szczeniaki to wulkany energii, dlatego potrzebują one dużo ruchu i wysiłku fizycznego oraz intelektualnego. Psiaki muszą mieć swoje zabawki, a każda z nich może mieć inną funkcję, dzięki czemu, jako opiekun, możesz pomóc psu radzić sobie z emocjami lub wydarzeniami. 

  • Szarpak pomoże psu wyładować energię, wzmocni więź między wami i pomoże budować zdrową, przyjacielską relację. Podczas zabawy szarpakiem dobrze jest dać psu wygrać, dzięki temu podniesiesz jego pewność siebie, dasz mu powód do radości i dumy. Nie bój się, że pies zacznie Cię dominować, ta teoria została już lata temu obalona, przez samego jej autora.Zabawa szarpakiem jest szczególnie ważna w okresie wymiany zębów z mlecznych na stałe. 
  • Mata węchowa i zabawki interaktywne dadzą psu wysiłek intelektualny, potrzebny do dobrej jakości snu i wypoczynku oraz pohamowania trudnych emocji. Pomogą one też zbudować motywację na jedzenie, która przyda się podczas treningów. 
  • Gryzaki ochronią Twoje buty i meble przed psimi zębami. Wybieraj tylko te naturalne, białe kości czy buciki z prasowanej skóry to sama chemia, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia psa. Ścięgna, płuca, penisy, żwacze czy jelita wołowe zapewnią psu rozrywkę i pozwolą spełniać naturalną potrzebę gryzienia i żucia. 
  • Zabawki do wylizywania pomogą psu wyciszyć się, na przykład po spacerze czy przed snem. To szczególnie ważne u szczeniaków, które nie potrafią jeszcze odpoczywać i cały czas przeżywają intensywne emocje.

Zdjęcie główne: Tanya Gorelova/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*