Charakterystyka i zastosowanie dywanów perskich

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Charakterystyka i zastosowanie dywanów perskich
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Urządzanie mieszkania nie jest prostym zadaniem, ponieważ wymaga odpowiedniego planu wraz z podejmowaniem przemyślanych decyzji. Nie ulega wątpliwości, że duży metraż daje większe możliwości aranżacyjne, aczkolwiek trudno jest wyeksponować atuty obszernej przestrzeni. Wybierając meble do pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na dodatki, które są w stanie odmienić wygląd każdego wnętrza. Podkreśleniem przytulnego charakteru mieszkania będzie modny dywan. Obecnie dużą popularnością cieszą się kobierce orientalne o misternych i barwnych wzorach. Szczególnie cenione są dywany perskie, tkane przez uzdolnionych rzemieślników.

Tradycyjne dywany perskie – klasyka gatunku

Oryginalne dywany perskie wywodzą się z Iranu – ówcześnie zwanego Persją. Sztuka ręcznego tkania i barwienia naturalnymi substancjami jest tam kultywowana od dawna, a zachwycające wzory kobierców zna niemal każdy człowiek. Będąc w irańskich miasteczkach, można zaobserwować zarówno mnogość sklepów z dywanami, jak i załadowane nimi samochody dostawcze, pędzące na bazar. Obecnie z tego kraju pochodzi aż 70% dywanów tkanych ręcznie. Warto dodać, że oprócz modeli produkowanych w dawnej Persji, wśród wymagających klientów dużym uznaniem cieszą się kobierce pakistańskie, indyjskie, tureckie, nepalskie i afgańskie.

Dywany orientalne wyróżniają się kunsztem i estetyką wykonania – nic dziwnego, że hurtownie inspirują się wschodnimi modelami, tworząc mechanicznie podobne, znacznie tańsze repliki. Te prawdziwe dzieła sztuki wiele lat temu ozdabiały komnaty królewskich pałaców. Niemniej jednak obecnie na tę egzotyczną dekorację może pozwolić sobie więcej osób.

Mało kto wie, że dywany perskie dzieli się na różne style, najczęściej podyktowane tradycją i historią miasta, z którego pochodzą – wzory i kolory barwienia to odzwierciedlenie kultury irańskich plemion. Co więcej, nawet sposób tkania może być charakterystyczny dla danej miejscowości. Pochodzenie dywanu jest niezwykle istotne, ponieważ biorą one nazwę od miast, w których są tkane np. Bidjar, Keshan, Gabbeh, Tabriz i wiele innych.

Perskie dywany – charakterystyka

Dywan perski to świetny dodatek do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. Jego obecność nadaje pomieszczeniom reprezentacyjnego, nieco egzotycznego klimatu. Tradycją produkcji kunsztownych kobierców jest niezwykle mocny splot asymetryczny, zwany również węzłem farsibaff lub węzłem perskim. Znana od lat zasada „im więcej węzłów na metr kwadratowy, tym lepiej” jest nieustannie praktykowana wśród uzdolnionych rzemieślników. Gęstość dywanów, podobnie jak i wzory, ma ogromny wpływ nie tylko na jakość, ale też cenę produktów – im mocniejszy splot, tym koszt jest większy. Niemniej jednak bez względu na stawkę, solidnie wykonane kobierce zaskarbiły sobie duże grono pasjonatów, wyrażających pozytywne opinie o tych ciężkich, ręcznie tkanych wyrobach.

Perskie dywany wyróżniają się ciekawą kolorystyką, uzyskiwaną dzięki naturalnym barwnikom, takim jak liście winorośli, obierki granatu, marzanna barwierska czy łupiny orzechów. Najczęściej występują w odcieniach brązu, czerwieni, zieleni, a nawet czerni.

Dominujące wzory dywanów orientalnych

Perski dywan cechuje się bogatym, typowo wschodnim wzornictwem. Na tych kobiercach można zauważyć motywy roślinne lub kształty geometryczne. Ozdabiane są również scenami figuralnymi bądź zwierzęcymi. Co ciekawe – cechą charakterystyczną irańskich modeli jest zachowanie symetrii wzorów (choć zdarzają się wyjątki).

Dywany wykonane ręcznie, szczególnie te tkane w dużych miastach, wyróżniają się ornamentem w postaci centralnego medalionu, który jest zmodyfikowanym symbolem słońca lub kompozycją liści i kwiatów. Tuż obok pierwszoplanowego punktu na kobiercu pozostawiona jest przestrzeń, pozwalająca fundamentalnej ozdobie „wybić się” na tle pozostałych zdobień. Niezagospodarowaną powierzchnię najczęściej otaczają zdobienia symbolizujące np. oko, które (według wierzeń) ma za zadanie chronić mieszkańców przed złem.

Dywany perskie tkane w mniejszych miejscowościach lub prywatnych domach charakteryzują się wzorem z ramką, który jest z reguły powtarzalny i symetryczny.

Rodzaje perskich dywanów

Te irańskie dzieła sztuki powstają jedynie z naturalnych materiałów. Najczęściej jest to bawełna, czasami wełna lub jedwab. Co istotne, najpopularniejsze wzory kryją się pod nazwami miast, takimi jak Kerman, Meszhed, Hamadan lub Sziraz. Są to style dywanów produkowanych z przędzonej wełny, wyróżniające się grubością. Niemniej jednak opisywane kobierce nie obfitują w bogate wzory, raczej cechują je minimalistyczne figury geometryczne.

Zakłady, które trudzą się tworzeniem produktów w stylu dywanów perskich, nagminnie wykorzystują włókna syntetyczne. Dzięki temu ich koszt jest o wiele mniejszy, a wyprodukowane modele cechują się większą odpornością na uszkodzenia i zabrudzenia. W konsekwencji tego nawet przeciętny Polak może pozwolić sobie na zakup dywanu inspirowanego irańskim dziełem sztuki.

Dywany miejskie i dywany plemienne

Kiedyś dywany perskie były tkane zarówno przez mieszkańców miast, jak i koczownicze plemiona. Etniczne kobierce produkowano w dość prymitywnych warunkach, co nadawało im niepowtarzalnego charakteru. Z reguły nie zachwycały wyszukanym wzornictwem, ponieważ tworzono je właściwie na użytek prywatny. Z kolei dywany miejskie np. model Gabbeh, odznaczały się użyciem wykwintnych barw i specyficznych ornamentów. Warto zaznaczyć, że takie produkty powstają w zakładach tkackich, gdzie obowiązują rygorystyczne reguły i wyznaczniki stylu poszczególnych kobierców, zależnie od danego regionu i miasta.

orientalny dywan perski
Fot.: Counselling/pixabay.com

Dywan perski – zastosowanie i cena

Dywany perskie wielu osobom kojarzą się z czasami PRL-u i modą, która wtedy panowała. Co prawda, nasi dziadkowie mieszkali w domach, gdzie królowały wzorzyste dywany wraz z masywną meblościanką, niemniej jednak nie przywiązywali do tego większej uwagi. Nic dziwnego, że na myśl o takich dekoracjach wzdrygamy się z niesmaczną miną – co za dużo, to niezdrowo. Obecnie dywan perski jest niełatwym wyzwaniem dla dekoratorów wnętrz, a miłośnicy stylu retro próbują odczarować tę tandetną wizję i udowodnić, że wzorzyste kobierce to niezwykle cenna ozdoba.

Dywany perskie znakomicie komponują się ze stylem etnicznym i wnętrzami boho. Doskonale sprawdzą się również w pokojach o charakterze retro. Tego typu produkty są dekoracją przyciągającą wzrok i skupiającą na sobie całą uwagę, dlatego warto umieścić je w pomieszczeniach, gdzie ściany mają stonowane kolory, a meble wykonane są z naturalnych materiałów, najlepiej z drewna. W przypadku kobierców inspirowanych orientalnymi modelami granica między pięknem a tandetą jest bardzo cienka. Dlatego w trakcie aranżacji mieszkania należy dostosować się do zasad dobrego smak, aby nie przesadzić z kiczowatymi dodatkami.

Koszt dywanu perskiego

Faktem jest, że orientalne dywany perskie nie należą do najtańszych produktów. Za oryginalny model trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pocieszające jest jednak to, że w ofercie wielu sklepów można znaleźć dywany używane lub nieoryginalne, inspirowane typowo wschodnimi wzorami. Nie ulega wątpliwości, że jest to dobra alternatywa dla tych, którzy chcą nieco zaoszczędzić.

Podsumowanie

Dywany perskie to świetny element dekoracyjny, nadający wnętrzom eleganckiego i nieco klasycznego charakteru. Mimo wszystko trzeba mieć świadomość tego, że ze względu na nieszablonowe wzornictwo, opisywane kobierce nie będą pasować do każdego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że orientalne kobierce powinny odejść do lamusa. Aranżację tego kunsztownego dzieła sztuki trzeba zaplanować „z głową”.

Zdjęcie główne: Mathias Reding/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*