Akustyczne ściany – komfortowe wnętrze

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Akustyczne ściany – komfortowe wnętrze
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ściany akustyczne w znacznym stopniu wpływają na komfort mieszkania, umożliwiają odizolowanie się od dźwięków i hałasów. Izolacyjność akustyczna całego budynku zapobiega przenoszeniu hałasów i drgań, co wpływa na wypoczynek w spokojnej atmosferze.

Konstrukcja ściany akustycznej chroniącej przed hałasem

Klasyczna ściana szkieletowa nie jest dobrą barierą przed hałasem, klasyczna ściana akustyczna wykonana jest z profili mocowanych do podłogi, ścian i sufitu, zabezpieczane są one dodatkowo izolacyjną taśmą akustyczną. Wypełnione są wełną mineralną, która słabo przewodzi dźwięki, obudowa takiego stelaża może być wykonana z podwójnych płyt kartonowo – gipsowych, można zastosować specjalny akustyczny rodzaj takich płyt. Taka ściana jest cicha, odporna na uszkodzenia mechaniczne i bardzo wytrzymała. Trzeba jednak pamiętać, że taka konstrukcja jest dodatkowym obciążeniem dla stropu, należy to brać pod uwagę podczas projektowania. Zastosowanie nowoczesnych technologii do konstrukcji ścian sprawia, że wyjątkowo skuteczne są innowacyjne kompozycje dźwiękoizolacyjne. Są to dwuszybowe systemy wykonane z aluminium i szkła charakteryzujące się lekkim wyglądem i możliwością optymalnego doświetlenia pomieszczeń. Dostępne na stronie: https://optimalpoland.pl/sciany-akustyczne/ przegrody akustyczne mogą być wykorzystywane między innymi w biurach, salach konferencyjnych, ale również w wielu innych wnętrzach.

Jakość dźwięku w pomieszczeniu

Akustyka w pomieszczeniu jest bardzo ważna dla jego użytkowników i nie zawsze musi być związana ze słuchaniem muzyki. Duże znaczenie dla odbiorcy ma zrozumiałość i przejrzystość przekazywanych treści, jest ona odpowiednia, kiedy akustyka jest na odpowiednim poziomie. Rozchodzenie się dźwięku to zmiany w wysokości ciśnienia powietrza, są one wywołane przez punkt wyjścia dźwięku. W salach koncertowych i miejscach, w których muzyka jest grana na żywo, ważne jest odpowiednie rozchodzenie się dźwięku, ale także musi być uzyskana właściwa barwa dźwięku. Z kolei we wnętrzach, które są przeznaczone do przebywania w nich wielu osób, np. w salach konferencyjnych, bardzo ważne jest pozbycie się tła akustycznego. Wysoki wskaźnik zrozumiałości mowy związany jest z równomiernym rozchodzeniem się dźwięku w całym pomieszczeniu. Ważne są nie tylko materiały, z których wykonane są meble i inne przedmioty w pomieszczeniu, ale przede wszystkim ich odpowiednie rozmieszczenie. Znajomość właściwości fizycznych rozchodzenia się dźwięków umożliwia takie zaaranżowanie przestrzeni, aby akustyka sprzyjała przeznaczeniu pomieszczenia.

Fot.: Alesia Kazantceva/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*