Wynajem mieszkania turystom – co musisz wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wynajem mieszkania turystom – co musisz wiedzieć?
Jak wynająć?Nieruchomości

Kiedy mamy wolną nieruchomość zwykle staramy się jak najkorzystniej nią zarządzać. Do podstawowych sposobów zarabiania na mieszkaniu należy jego wynajem. 

Zazwyczaj decydujemy się na wynajem długoterminowy zapewniający nam stały przychód, który możemy przeznaczyć na przykład na spłatę rat kredytu. Czasem jednak korzystniejszy jest wynajem krótkoterminowy na kilka bądź kilkanaście dni turystom. Co powinieneś wiedzieć, decydując się na taki krok? 

Czym jest najem krótkoterminowy i gdzie się opłaca? 

Wynajem długoterminowy to pewny przypływ gotówki co miesiąc. Doskonale sprawdza się w mniejszych miejscowościach, ale również w miastach studenckich. Zaś najem krótkoterminowy to kolejny sposób zarabiania na posiadanej przez nas nieruchomości. Czym się charakteryzuje? Otóż jest to wynajem mieszkania na przykład turystom na doby. W ten sposób zwykle otrzymujemy większe wynagrodzenie za krótszy czas użyczenia. To świetny sposób na podniesienie stopy zwrotu inwestycji. Do najpopularniejszych lokalizacji wręcz stworzonych do tego typu wynajmu należą: Warszawa, Gdańsk, Sopot, Zakopane, Wrocław czy Kraków. 

To najem, który jest atrakcyjny dla turystów bądź osób podróżujących biznesowo. Ten typ wynajmu jest odpowiedni zwłaszcza dla osób ceniących sobie spokój i prywatność, których nie do końca mogą doświadczyć w hotelu bądź hostelu. Przy większej liczbie osób wynajmujących taka opcja jest znacznie korzystniejsza niż hotel. Oferuje także niezależność i wygodę, a z właścicielem nieruchomości zazwyczaj widzimy się raz bądź maksymalnie dwa razy. 

W trakcie wynajmu całego mieszkania mamy swobodny dostęp do kuchni, w której sami możemy przygotować sobie posiłki, czy łazienki z pralką i innymi udogodnieniami. To świetna opcja dla grupy wspólnie podróżujących znajomych bądź rodzin. 

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się wynająć mieszkanie turystom? 

Przede wszystkim musisz się zorientować, czy znajdziesz klientów, czyli wspomnianych turystów. 

Z kwestii prawnych wystarczy, że zgłosisz chęć takiego wynajmu wójtowi, burmistrzowi bądź prezydentowi miasta. Jest to konieczne, by nieruchomość trafiła do odpowiedniej ewidencji prowadzonej przez urząd, gdzie oprócz nazwy musi znaleźć się również NIP (bądź KRS). Obligatoryjne jest również, by wynajmowana przez nas powierzchnia spełniała wymagane normy, które są znacznie mniej restrykcyjne niż w przypadku hoteli. Należą do nich: dostęp do ciepłej i zimnej wody, ogrzewanie w miesiącach od października do kwietnia, dostęp do węzła sanitarno-higienicznego oraz minimalny metraż (6 m2 dla pokoju 1–2-osobowego). Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie o tradycyjnym standardzie, nie powinno być najmniejszych problemów ze spełnieniem powyższych wymagań. 

Kolejną kwestią jest ewentualna konieczność zarejestrowania działalności gospodarczej. Otóż okazuje się, że zwolnione są z tego osoby wynajmujące lokale w sposób długoterminowy oraz osoby z wynajmem krótkoterminowym na małą skalę, a także w momencie, kiedy właściciel realizuje całość obsługi. Ogólnie rzecz biorąc najbezpieczniej zorientować się w odpowiednich instytucjach, do których terytorialnie należymy, gdyż warunki te pozostają w interpretacji Izby Skarbowej. 

Najem krótkoterminowy dla turystów związany jest również z koniecznością odprowadzenia podatku VAT w wysokości 8%.

Zdj. główne: mastersenaiper/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*