Co wziąć pod uwagę, planując zakup pompy ciepła?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co wziąć pod uwagę, planując zakup pompy ciepła?
Jak kupić?Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Z roku na rok dla coraz większej liczby osób montaż pompy ciepła to sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Wybór urządzenia tego typu stanowi również bardzo ważny krok w stronę ochrony środowiska. Pompa ciepła, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania, nie zanieczyszcza środowiska. Co wziąć pod uwagę, planując jej instalację?

Rodzaje pomp ciepła

Przed zakupem pompy ciepła trzeba przemyśleć, jakie urządzenia najlepiej sprawdzi się w danym budynku. Klienci mają do wyboru pompy gruntowe, wodne bądź też powietrzne. 

Z racji tego, że pompy ciepła wodne wymagają dostępu do wód płynących bądź stojących, należą do wybieranych najrzadziej. Z kolei największą popularnością wśród klientów cieszą się powietrze pompy ciepła, które są praktycznie bezobsługowe i stosunkowo tanie. Można instalować je nawet na niewielkich działkach, a sam ich montaż nie zajmuje z reguły więcej niż jeden dzień. 

Wartym uwagi rozwiązaniem są również gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują energię zakumulowaną w ziemi. Ich praca jest bezproblemowa i wydajna nawet przy bardzo niskich temperaturach. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że koszt ich instalacji potrafi być naprawdę wysoki, ponieważ wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych. Gruntowe pompy ciepła zajmują sporą przestrzeń działki, toteż nie są polecane na małych powierzchniach.

Jaką moc pompy ciepła wybrać?

Aby pompa ciepła była w stanie zapewnić przyjemną temperaturę w pomieszczeniach, trzeba skupić się na wyborze odpowiedniej jej mocy. Uzależniona jest ona nie tylko od powierzchni budynku i jego zapotrzebowania na ciepło, ale także zużycia energii przez już istniejące systemy grzewcze. Aby ustalić właściwą dla konkretnego budynku moc pompy ciepła, trzeba przeprowadzić analizę wielu czynników.

Nie powinno jej przeprowadzać się na własną rękę – o wiele lepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się tego typu pomiarami. Są to osoby, które pomogą także ustalić najwygodniejsze miejsce do montażu pompy ciepła.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej https://pompyciepla.pl/.

Czy montaż pompy ciepła można przeprowadzić samodzielnie?

Są osoby, które z uwagi na oszczędności, rozważają samodzielny montaż pompy ciepła. Niestety, mało kto dysponuje wiedzą wystarczającą do tego, by urządzenie tego typu zainstalować w odpowiedni sposób. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to spora i kosztowna inwestycja, dlatego tego typu ryzyko jest niedopuszczalne. Montaż pompy ciepła bezwzględnie należy powierzyć specjalistom, którzy gwarantują bezawaryjną i prawidłową pracę całego systemu.

Czy pompa ciepła jest drogim rozwiązaniem?

Zakup pompy ciepła oraz koszty jej montażu to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście osoby, które decydują się na ten rodzaj ogrzewania, mogą liczyć na atrakcyjne i wysokie dofinansowania, dzięki którym obniżą koszty inwestycji. Zakup pompy ciepła zwróci się w stosunkowo niedługim czasie. Warto pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach ceny opału rosną jak szalone, dlatego przejście na ten typ ogrzewania wydaje się jedynym, wartym uwagi rozwiązaniem.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*