7 rozwiązań przeznaczonych dla domu w mieście

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
7 rozwiązań przeznaczonych dla domu w mieście
Jak kupić?Nieruchomości

Marzy Ci się dom w centrum miasta, a nie dysponujesz nielimitowaną gotówką? Warto skorzystać z kilku ważnych porad podczas budowy.

Wiele osób marzy o własnym domu, a jednocześnie nie wyobraża sobie wyprowadzki poza miasto. Nie ma co ukrywać – mieszkanie nieopodal centrum to duża wygoda, łatwa komunikacja i dostęp do licznych rozrywek, o których mieszkając kilkadziesiąt kilometrów dalej raczej możemy zapomnieć. Sprawdzamy więc, jakie rozwiązania są korzystne dla osób, które mają zamiar wybudować swój wymarzony dom w mieście. 

1. Działka nie musi być wielka – wystarczy postawić na małą powierzchnię zabudowy

Działki w mieście kosztują nawet kilka razy więcej niż te, które oddalone są od niego o kilka–kilkanaście kilometrów. Cena może więc przyprawić o zawrót głowy. Dlatego stawiając dom w mieście (i nie mając portfela wypchanego gotówką) raczej zapomnijmy o domu parterowym. W tym przypadku dużo lepszym rozwiązaniem będzie dom o małej powierzchni zabudowy. 

Dzięki temu zamiast działki o metrażu 1000 m² wystarczy nam 500 m² (a nawet i mniej, jeśli nie zależy nam na podwórku). To pozwoli na wydanie dużo mniejszej kwoty za ziemię, na której stanie w przyszłości nasza wymarzona nieruchomość.

2.  Kilka kondygnacji to dobry pomysł

W związku z tym, że mało kto z nas dysponuje dużą działką pod budowę domu w mieście, konieczne jest stawianie go na niewielkim metrażu. Dlatego warto zdecydować się na kilka kondygnacji. Na piętrach z powodzeniem możemy ulokować potrzebne pokoje i pomieszczenia. Poza tym nieprawdą jest, że budowanie domu “w górę” jest droższym rozwiązaniem – wręcz przeciwnie. Co prawda płacimy tu np. za schody, ale dużo oszczędzamy na powierzchni dachu.

>> Zobacz też: Jak urządzić jadalnię w małym mieszkaniu? 

3. Pomyśl o piwnicy

Dziś wiele osób rezygnuje z piwnicy – a szkoda. Jest to bowiem bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli nie mamy dużej działki. Możemy tam zrobić wiele pomieszczeń, w których będziemy trzymać np. kosiarkę, narzędzia itp. Dzięki temu nie będzie potrzeby budowania dodatkowego budynku gospodarczego na podwórku.

Co ciekawe, odpowiednio zaaranżowana piwnica może pełnić też funkcję garażu. Robienie dodatkowej dobudówki na samochód jest kłopotliwe i może zająć dużo miejsca. I mimo że budowa piwnicy często wiąże się z nieco większymi kosztami, to w ogólnym podsumowaniu wydatek ten z pewnością się opłaci.

4. Pomyśl o płaskim dachu – może pełnić funkcję tarasu widokowego

Aktualnie płaskie dachy sprzed kilkudziesięciu lat wracają do łask. Różnią się jednak od swoich poprzedników z czasów PRL-u. Można na nich zaaranżować np. taras widokowy. To świetny pomysł, bo budując dom w mieście, często nie ma możliwości, by zrobić taras na podwórku. Poza tym jeśli dom jest wysoki, to widok z pewnością będzie zapierał dech w piersiach. A miłośnicy ekstrawagancji i niebanalnych rozwiązań mogą także zrobić na płaskim dachu… basen! Tego z pewnością pozazdroszczą domownikom wszyscy wokół!

5. Ważne są okna

Dom w mieście, który mieści się na niewielkiej działce, musi mieć dobrze rozplanowane okna. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od drogi i sąsiadów. Jeśli będziemy zbyt blisko działki sąsiedniej, a nie chcemy, by dom był bez otworów okiennych, możemy wybrać luksfery (znów są na topie). Luksfery przepuszczają światło do domu, a jednocześnie nie widać, co się za nimi dzieje. To świetne rozwiązanie w przypadku nieruchomości miejskich.

Poza tym pamiętajmy, że w mieście powietrze jest też dużo bardziej zanieczyszczone, więc okna szybciej się brudzą. Dlatego może warto zrezygnować z bardzo dużych okien, które ciągle trzeba byłoby myć. Jeśli chodzi o ich umiejscowienie, to oczywiście warto, by były od strony wschodniej, by mieszkanie było słoneczne i przyjemniejsze zarazem.

6. Rekuperacja to dobry wybór

Miasto zazwyczaj wiąże się z hałasem. Dlatego otwarte okna raczej nie wchodzą w grę. Jeśli jednak chcemy cieszyć się ciągle świeżym powietrzem – warto zainwestować w rekuperację. Jest to wentylacja pomieszczeń (energooszczędna). Na bieżąco wyciągane jest zanieczyszczone i zużyte powietrze, a dostarczane świeże. I to w całkowitej ciszy.

7. Kolektory – to szansa na oszczędność

Jeśli stawiamy wysoki dom, to idealnym rozwiązaniem są kolektory. Dzięki nim będziemy mieć niemalże cały czas gorącą wodę. Szczególnie, że miasta chętnie dofinansowują takie projekty, więc możemy zapłacić za nie naprawdę niedużo, a oszczędności, jakie będziemy mieć z ich używania, można liczyć w tysiącach złotych!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*