Mała łazienka – jak zrobić z niej funkcjonalne wnętrze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mała łazienka – jak zrobić z niej funkcjonalne wnętrze?
Urządzanie i inspiracje

Przestronna łazienka to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Na szczęście jest parę sposobów, żeby nawet ta niewielka była użyteczna i efektowna. 

Projektowanie łazienki

Jeśli twoja łazienka jeszcze nie jest wykończona, przygotuj jej dokładny zamysł. Projekt łazienki można zlecić, lub wykonać samemu. W tym celu udaj się do architekta. Może on zaprojektować koncepcyjny lub kompleksowy plan. Taką opcję w ofercie mają też często duże sklepy meblowe. Czasami można otrzymać projekt za darmo, gdy wykonasz tam większe zakupy. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny krok, użyj w tym celu programów do projektowania. Są one dostępne w Internecie i proste w użytkowaniu.

Pierwszy etap tworzenia łazienki pozwala na dokładne wyliczenie kosztów. Łatwiej jest też lepiej wykorzystać przestrzeń. Etap projektowania jest odpowiedni na dobranie oświetlenia oraz ogrzewania. W tym momencie masz też czas na wybór podstawowych urządzeń. Zastanów się, co będzie bardziej praktyczne dla ciebie. Możesz wybrać między rodzajem różnych sprzętów. Zadbaj o mądre spożytkowanie metrażu. Pomyśl również jakich elementów potrzebujesz w łazience. Być może uda się przenieść przykładowo pralkę do innego pomieszczenia, na przykład do schowka lub kuchni. Przydatne mogą okazać się szafki modułowe. Zmieścisz w nich dużo, a są niezwykle oryginalne.

W małych łazienkach popularne są też takie ukryte za lustrem lub nad zabudową stelaża toalety. W przypadku, gdy łazienka jest wąska, warto zastanowić się nad zlewem narożnym lub umywalką do podwieszenia. Musisz pamiętać o odpowiednim ustaleniu odległości między poszczególnymi elementami. Jeśli będą one ustawione za ciasno, niestety zepsują funkcjonalność. Postaw na minimalistyczne rozwiązania. Elementy wyposażenia bardzo często tworzone są w niestandardowych rozmiarach. Dodatkowo wiele sklepów oferuje przygotowanie mebli na wymiar. Dzięki temu już na etapie projektowania możesz wybrać wymarzone rozmieszczenie zabudowy.

Dodatkowe elementy 

Następną ważną kwestią jest dobór sprzętu i akcesoriów. Przy niewielkiej łazience najlepiej podstawić na prysznic bez brodzika. To bardzo nowoczesny i praktyczny element. Zajmuje mało miejsca, jest modnym rozwiązaniem. Gdy jednak bardzo chcesz korzystać z wanny, możesz wybierać te narożoną. Dzięki swoim kształtom dopasuje się do większości pomieszczeń. Często bagatelizowanym dodatkiem są baterie łazienkowe. Dobrze dobrane wpływają na estetykę i funkcjonalność. Pozwalają na utrzymanie łazienki w czystości. Na stronie https://wannaczykabina.pl/15-baterie-lazienkowe znajdziesz eleganckie baterie, które poprawią wygodę użytkowania twojej łazienki. Ten element wybierz na końcu, jako dopełnienie całej aranżacji. Akcesoria w małym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się na umieszczone ścianie. Nie zajmują dodatkowego miejsca na szafkach. W tym celu przydadzą się małe półki prysznicowe i różne wieszaki. 

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Możesz również sprawić, że twoja łazienka będzie wydawała się większa niż w rzeczywistości. Aranżacje zacznij już od płytek podłogowych i ściennych. Jak wiadomo, jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Wybierz więc biel i delikatne odcienie szarości lub beżu. Jeśli masz nieduży metraż, unikaj na glazurze wyrazistych wzorów i grubych faktur. Kontrastowe fugi nie są mile widziane. Pomieszczenie wyda się większe, jeśli zamontujesz lustra w odpowiednich miejscach. Nie bój się postawić na większą ich ilość. Odbicie lustrzane może bowiem sprawić, że przestrzeń wyda się nawet dwa razy większa. Dodatkowo postaw na rozproszone oświetlenie. Przydatne mogą być listwy ledowe, umieszczone przy suficie lub umywalce. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*