Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Łóżka rehabilitacyjne przeznaczone są dla osób chorych, przybywających przez długi czas w pozycji leżącej. Kojarzymy je głównie z takimi miejscami jak szpital i hospicjum, ale przeznaczone są także do użytku domowego. Aby poprawić komfort życia zarówno chorego, jak i jego opiekuna, łóżko specjalistyczne musi spełniać szereg wymagań i być wyposażone w wiele przydatnych funkcji.
Specjalistyczne łóżka medyczne zostały stworzone przede wszystkim z myślą o osobach starszych, stale leżących ze względu na choroby przewlekłe, a także osobach niepełnosprawnych. Łóżka rehabilitacyjne są też dużym udogodnieniem dla osób kontuzjowanych i po wypadkach.
Na rynku, zarówno w sklepach z wyposażeniem medycznym, jak i w wypożyczalniach mamy do wyboru całą gamę łóżek pielęgnacyjnych. Przed wyborem konkretnego modelu, warto upewnić się, że będzie on odpowiednio dopasowany do pacjenta. Jakie więc powinno być łóżko rehabilitacyjne dla chorego leżącego? Na co należy zwrócić uwagę?
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który powinien wpłynąć na wybór łóżka rehabilitacyjnego, jest rodzaj choroby pacjenta, a ściślej — stopień niesprawności. W ustaleniu tej kwestii pomoże nam fizjoterapeuta lub lekarz. Łóżko musi być w pełni dopasowane do potrzeb użytkownika, dlatego osobie, która ma np. unieruchomione biodra, zazwyczaj wystarcza łóżko dwufunkcyjne. Natomiast osobom mających problem np. z układem krążenia bądź chorującym na ciężkie choroby przewlekłe zaleca się łóżka trzy lub nawet czterofunkcyjne.
Standardowe łóżka rehabilitacyjne przystosowane są do wagi wynoszącej maksymalnie 165 kg, ale na rynku dostępne są także łóżka dla cięższych pacjentów, tzw. łóżka bariatryczne, które wytrzymują obciążenie rzędu 200 lub nawet 300 kg.
Specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne byłoby niczym bez odpowiedniego materaca. Osobie, która nie jest zmuszona do ciągłego leżenia i która może pozwolić sobie na aktywność fizyczną poza łóżkiem z pewnością wystarczy tradycyjny materac — byleby nie był zbyt miękki ani zbyt twardy. Dla osób permanentnie leżących zaś przeznaczone są materace przeciwodleżynowe, czyli, jak sama nazwa wskazuje, zapobiegające powstawaniu odleżyn. Do wyboru mamy tu modele piankowe i pneumatyczne.
Poza wygodnym materacem i odpowiednim rozmiarem łóżka należy zastanowić się, co jeszcze mogłoby wpłynąć na poprawę komfortu leżącego. Jeśli pacjent cały swój czas spędza w pozycji leżącej i w ogóle nie wychodzi z łóżka, warto zadbać o dodatkowe elementy i funkcje, dzięki którym będzie on mógł np. samodzielnie usiąść do posiłku. Coraz nowocześniejsze akcesoria są też dużym udogodnieniem dla opiekuna zajmującego się pacjentem. O co powinniśmy zadbać?
Najlepszym wyborem z pewnością będzie łóżko rehabilitacyjne elektryczne, tzn. sterowane za pomocą pilota. Regulacja zagłówka i regulacja wysokości umożliwiają bezpieczną zmianę pozycji oraz wygodne wstawanie z łóżka. Sterowanie elektryczne w dużym stopniu odciąża opiekuna, który nie musi podnosić własnymi siłami osoby leżącej.
Łóżko rehabilitacyjne wyposażone w kółka to wygoda przede wszystkim dla opiekuna i rodziny pacjenta. Kółka umożliwiają niemal bezwysiłkowe i płynne przesunięcie łóżka w dowolne miejsce, dzięki czemu możemy posprzątać przestrzeń wokół lub po prostu zmienić leżącemu perspektywę.
Barierki zamontowane po bokach i przy zakończeniu łóżka gwarantują bezpieczeństwo, zapobiegając zsunięciu się pacjenta z powierzchni materaca. Wysięgnik zaś jest elementem pomocniczym, który umożliwia osobie leżącej samodzielne podniesienie się — jest to zalecane szczególnie w przypadku pacjentów w trakcie rehabilitacji.
Stolik przy łóżku być może nie jest najważniejszym dodatkiem, ponieważ nie wpływa bezpośrednio ani na pozycję, ani na bezpieczeństwo pacjenta, jednak może okazać się bardzo przydatny. Ponadto możliwość sięgnięcia po przekąskę, książkę lub pilota od telewizora daje choremu poczucie samodzielności, a to z kolei wpływa na jego ogólne samopoczucie.
Niemal każdy sklep medyczny ma w swoim asortymencie łóżka rehabilitacyjne, warto jednak zastanowić się, czy bardziej nie będzie się opłacało wynajęcie. Kiedy lepiej kupić, a kiedy wypożyczyć łóżko pielęgnacyjne?
W przypadku osoby zmagającej się z chorobą nieuleczalną, bez szans na powrót do pełnej sprawności i samodzielności, lepiej kupić łóżko rehabilitacyjne. Jeśli jednak szanse na powrót do zdrowia są duże i osoba leżąca w ciągu kilku miesięcy lub nawet tygodni wróci do sprawności, to wynajem łóżka rehabilitacyjnego jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz łóżko rehabilitacyjne używane, czy też nowe, z pewnością nie będziesz tego żałować. Całodobowa opieka w warunkach domowych nie będzie tak obciążająca, jeśli zdecydujesz się na łóżko sterowane pilotem. Ponadto warto zapewnić choremu barierki w celu zabezpieczenia oraz wysięgniki służące do samodzielnego podnoszenia się do pozycji siedzącej.
Podjęcie decyzji o kupnie bądź wynajmie łóżka rehabilitacyjnego może być trudne, zwłaszcza jeśli ciężko jest nam się pogodzić ze złym stanem bliskiej osoby. Jednak negatywne emocje powinniśmy odstawić na bok: łóżko pielęgnacyjne nie tylko poprawi komfort życia chorego leżącego, ale też sprawi, że opieka nad nim będzie łatwiejszym zadaniem.
Zdjęcie główne: monkeybusiness/elements.envato.com