Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Łóżka do sypialni mogą mieć różną konstrukcję, mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać różne rozwiązania funkcjonalne. Wybór odpowiedniego modelu jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim wziąć trzeba pod uwagę osobiste preferencje, gust i potrzeby, ale również szereg innych czynników, m.in. przestrzeń, jaką dysponujesz, styl wystroju wnętrza czy budżet, który możesz przeznaczyć na zakup mebla. Zastanawiasz się, jakie łóżko do sypialni wybrać? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Dwa najbardziej popularne rodzaje łóżek, to łóżka tapicerowane i drewniane. To właśnie do tych dwóch materiałów najczęściej sprowadza się wybór mebla do spania. Obok wymienionych, łóżka bywają też robione z płyt meblowych albo metalu.
Łóżka drewniane to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Obecność drewna w sypialni daje namiastkę obcowania z naturą. Surowiec ten ociepla również aranżację, tworząc przytulny klimat we wnętrzu. Zaletą łóżek z drewna jest też łatwość utrzymania ich w czystości. Wystarczy przetrzeć je ściereczką, aby usunąć osiadający kurz. Dzięki temu są dobrym wyborem w przypadku osób zmagających się z alergią na roztocza. Pamiętać trzeba również, że drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem, dzięki czemu drewniane łóżka posłużą wiele lat. Oczywiście wiele zależy od gatunku drewna – najtrwalszym jest dąb. Drewno może mieć różne wybarwienie, dzięki czemu łatwiej dostosować jego kolor do całości wystroju sypialni.
Wybór łóżka tapicerowanego jest z kolei dobrym pomysłem, jeśli lubisz miękkie wezgłowia, które pozwoli Ci wygodnie oprzeć plecy podczas czytania książki przed snem albo wtedy, gdy masz ochotę zjeść śniadanie w łóżku. Wysoki zagłówek ochroni również ściany przed zabrudzeniami, zarysowaniami i otarciami. Łóżka tapicerowane obite są różnymi gatunkami materiałów o różnej kolorystyce. Dzięki temu z łatwością dopasujesz mebel do swojego gustu i wystroju wnętrza. Zwróć uwagę na parametry jakościowe tkanin tapicerskich (np. odporność na ścieranie, na pilling czy odbarwianie) oraz inne ich właściwości (np. łatwość czyszczenia, hydrofobowość).
Pod względem konstrukcji można wyróżnić klasyczne łóżka ramowe, czyli zbudowane z ramy, na dnie której umieszcza się stelaż, a na nim materac, oraz łóżka kontynentalne, które tworzy skrzynia wypełniona sprężynami i położony na niej materac, czasem uzupełniony topperem, czyli materacem nawierzchniowym. Łóżka ramowe są wizualnie lżejsze i niższe, natomiast kontynentalne są dość masywne i wyższe, a to doceniają szczególnie osoby starsze i mające trudności z podnoszeniem się z pozycji leżącej czy siedzącej do stojącej.
Jeśli powierzchnia spania jest wyżej, łatwiej jest wstawać. Który typ zapewnia wyższy komfort odpoczynku? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od dobrze dobranego do potrzeb użytkownika materaca. To materac w największym stopniu odpowiada za zdrowy i wygodny sen.
Łóżka często wyposażone są w pojemnik na pościel otwierany z boku lub z przodu łóżka. Podobnym rozwiązaniem są wysuwane szuflady. Mebel z pojemnikiem lub szufladami to bardzo praktyczny sposób na uzyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania pościeli i innych akcesoriów. Dzięki niemu można wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem, która zwykle pozostaje nieużywana. Znakomicie sprawdzi się w sypialniach o ograniczonym metrażu, gdzie ważne jest dobre zagospodarowanie każdego centymetra kwadratowego powierzchni i gdzie przyda się każdy dodatkowy schowek. Nie trzeba martwić się o brak miejsca w szafach czy komodach.
Wybierając mebel do spania, koniecznie trzeba uwzględnić jego wymiary. Łóżko musi zmieścić się w sypialni, a użytkownikom zapewnić wystarczająco dużo miejsca do tego, by przyjąć wygodną pozycję podczas snu. Standardowo łóżka jednoosobowe tworzone są pod materace o powierzchni 90×200 cm. Ci, którzy potrzebują szerszego modelu, znajdą łóżka dedykowane pod materac 120×200 cm. Łóżka dwuosobowe mają powierzchnię spania minimum 140×200 cm, ale dla komfortu nocnego odpoczynku, można wybrać szersze: 160×200 cm, 180×200 cm czy nawet 200×200 cm.
Przed zakupem łóżka warto uwzględnić także styl wnętrza. Przykładowo, jeśli chcesz urządzić sypialnię w stylu rustykalnym, koniecznie wybierz łóżko drewniane. Gdy fascynuje Cię styl kolonialny, postaw na łóżko z drewna o ciemnym wybarwieniu albo tapicerowane skórą. Miłośnicy pełnych blasku aranżacji glamour, mogą wyposażyć sypialnię w łóżko tapicerowane welurową tkaniną z lekkim połyskiem i z ozdobnymi pikowaniami. Jeżeli podoba Ci się luksusowy i elegancki styl nowojorski, strzałem w dziesiątkę będzie okazałe łóżko kontynentalne. Dobrane stylistycznie łóżko pozwoli uzyskać spójny, harmonijny wystrój pokoju sypialnianego.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Weź pod uwagę jakość wykonania łóżka, a także opinie innych klientów. Wysokiej klasy, niezawodny mebel będzie inwestycją na lata.
Fot.: www.freepik.com