Pierwsze gwiazdki Michelin przyznano już w 1926 roku. Od tego czasu to wyróżnienie stało się najbardziej prestiżowym w kulinarnym świecie. Również polskie restauracje mogą się pochwalić tym zaszczytnym odznaczeniem.
Pomysłodawcą przyznawania gwiazdek najlepszym restauracjom był André Michelin, który wraz z bratem wynalazł oponę pneumatyczną. Bracia założyli własną firmę sprzedającą opony i – aby wypromować markę – postanowili tworzyć dla kierowców przewodnik zawierający opisy polecanych miejsc, w których można zjeść i przespać się w trakcie podróży. Pierwszy „Przewodnik Michelin” opublikowano w 1900 roku, a dwadzieścia sześć lat później wprowadzono system oceny gwiazdkowej, aby wskazać, które restauracje są szczególnie godne polecenia. Niemal sto lat później gwiazdki Michelin są najbardziej pożądanym odznaczeniem wśród mistrzów sztuki kulinarnej, a kto je zdobędzie, może szczycić się miejscem w gronie najlepszych z najlepszych.
Gwiazdki Michelin są przyznawane przez anonimowych inspektorów, którzy wizytują dany lokal. System oceny opiera się na trzystopniowej skali. Trzy gwiazdki to maksymalna nota, jaką można zdobyć. Skala prezentuje się następująco:
Listę wyróżnionych lokali publikuje się w „Czerwonym przewodniku”, co jakiś czas aktualizowanym. Oznacza to, że gwiazdki Michelin nie są stałym wyróżnieniem, a anonimowi inspektorzy w każdej chwili mogą odwiedzić wcześniej odznaczoną restaurację i – jeśli uznają, że w danym miejscu spadł poziom serwowanych dań – odebrać przyznane gwiazdki.
Inspektorzy, oceniając restauracje, biorą pod uwagę kilka czynników: smak i jakość oferowanych dań oraz styl i poziom kuchni. Co istotne, gwiazdki Michelin przyznaje się tylko za kuchnię i jakość dań, a nie za wystrój, choć nie da się ukryć, że większość wyróżnionych restauracji to eleganckie lokale z profesjonalną obsługą.
Pierwszą polską restauracją odznaczoną gwiazdką Michelin było warszawskie Atelier Amaro. Wyróżnienie zostało przyznane w 2013 roku. Dopiero trzy lata później gwiazdkę uzyskała druga polska restauracja – Senses, która również była warszawskim lokalem. Obu wyróżnionym restauracjom udało się utrzymać gwiazdki i obie pojawiły się jeszcze na liście rankingowej „Czerwonego przewodnika” w 2020 roku, jednak trudna sytuacja związana z globalną pandemią koronawirusa sprawiła, że lokale zamknięto do odwołania.
Obecnie w Polsce mamy tylko jedną działającą restaurację z gwiazdką Michelin. Mowa o krakowskim lokalu Bottiglieria 1881, który słynny laur otrzymał w 2020 roku. Szefem kuchni Bottiglieria 1881 jest Przemysław Klima, ceniący szczególnie lokalne produkty oraz starannie wyselekcjonowane świeże składniki.
Warto jeszcze wspomnieć, że poza najsłynniejszymi gwiazdkami Michelin przyznaje również kilka wyróżnień: Sztućce otrzymuje się za obsługę, wystrój i ogólną atmosferę, Bib Gourmand – za dobry stosunek jakości do ceny, a restauracje odznaczone Wschodzącą Gwiazdką stają się głównymi kandydatami do zdobycia gwiazdki Michelin w następnych edycjach.
Zdjęcie główne: pixabay.com/Republica