Deszczówka i ścieki – jak je odprowadzać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Deszczówka i ścieki – jak je odprowadzać?
Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Życie w domu jednorodzinnym ma wiele zalet – prywatność, brak bezpośredniej obecności sąsiadów, spokój i zazwyczaj dość cicha okolica. Jednym z cieni mieszkania w domu jest jednak odprowadzanie ścieków i konieczność budowy przydomowego szamba. Jest to mankament, o którym wiele osób uświadamia sobie dopiero po podjęciu decyzji o budowie swoich czterech kątów. Podpowiadamy, jak w najbardziej ekonomiczny sposób odprowadzać wodę deszczową i ścieki z gospodarstwa domowego.   

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia?   

Pierwsza kwestia, nad którą warto się zastanowić, to decyzja, czy wybierasz budowę szamba, czy oczyszczalni ścieków. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które trzeba rozważyć. Szamba betonowe zdecydowanie wygrywają na polu finansowym, ponieważ są o wiele tańsze w budowie, niż oczyszczalnie. Warto wziąć też pod uwagę koszty utrzymania i eksploatacji zbiorników na ścieki. Szambo trzeba regularnie opróżniać, co wiąże się z kosztami rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Środki, które należy dodawać do wody w przydomowej oczyszczalni, by ta mogła skutecznie funkcjonować kosztują mniej więcej tyle samo. Aspektem przeważającym powinna być tutaj dostępność usług firmy, która zajmuje się wywozem szamba. Im większa odległość – tym większe koszty.  

Jaka pojemność szamba?  

Tym, co może nieco obniżyć koszty utrzymania szamba, jest dobranie jego najbardziej optymalnej pojemności. W obliczeniach przyjmuje się, że aż 90% wody zużywanej przez jedną osobę to ścieki. Przeciętny człowiek zużywa w ciągu jednego dnia od 150 do 200 litrów wody. Wzór, według którego powinno się liczyć pojemność szamba to zatem: 90% ilości zużywanej średnio wody x ilość domowników. Rodziny, które planują posiadanie większej ilości dzieci, niż w chwili budowy szamba, powinny wziąć do wzoru większą liczbę domowników, aby uniknąć późniejszej przebudowy i poprawek. Szamba betonowe 12m3 to jedna z najbardziej uniwersalnych i najchętniej wybieranych opcji, ponieważ pojemność ta pozwala na utrzymanie kosztów wywozu nieczystości na najbardziej opłacalnym poziomie. 

Zbiornik na deszczówkę  

Woda jest w obecnych czasach na wagę złota. Choć mało osób zdaje sobie z tego sprawę, każda kropla wody w czasach katastrofy klimatycznej jest bardzo cenna. Aby zminimalizować ilość zużywanej wody, możesz zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Dzięki niemu możesz przechwytywać i przechowywać wodę deszczową, by korzystać z niej na przykład do podlewania ogrodu, mycia samochodu czy spłukiwania toalety. To rozwiązanie bardzo ekologiczne, ale też ekonomiczne. Korzystanie z deszczówki na przykład do spłukiwania sedesu, może obniżyć miesięczny rachunek za wodę o kilkadziesiąt złotych, nie mówiąc już o ogromnych ilościach wody, jakie są potrzebne do uprawy ogrodu. Jeśli chcesz prowadzić swój dom w sposób bardziej oszczędny i przyjazny dla środowiska, postaw na zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej. 

Budowa domu to zawsze duże przedsięwzięcie. Niestety wiele osób dużo za późno zaczyna myśleć o instalacjach do odprowadzania ścieków. Szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków to konieczność na większości działek budowlanych. Dobrze przemyślana i świadoma decyzja co to budowy szamba pozwoli Ci maksymalnie zoptymalizować koszty wywozu nieczystości. 

Fot.Amritanshu Sikdar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*