Współcześni architekci, których warto znać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Współcześni architekci, których warto znać
Design i sztuka

Architekci kreują przestrzeń dookoła nas tak, żeby służyła ona ludziom i środowisku. Są odpowiedzialni przede wszystkim za wizję projektu, a także za to, czy klienci i społeczność będą zadowoleni z efektów. Współcześni architekci pracują inaczej niż ich protoplaści, jednak forma ich zadań nie zmieniła się. Przedstawiamy współczesnych architektów, których warto znać.

Współczesna architektura

Jak w większości rodzajów sztuki, tak i w architekturze zmieniają się trendy. Poszczególne style mieszają się ze sobą, tworząc interesujące połączenia. Współcześni architekci to mistrzowie swojego fachu, którzy stosują odpowiednie połączenia i przez to kreują wyjątkowe, niepowtarzalne obiekty.

Rewolucja współczesności

Le Corbusier (1887–1965) uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych architektów pierwszej połowy XX wieku. To pionier stylu modernistycznego, którego teorie przez wiele lat kształtowały sposób myślenia o mieszkalnej architekturze nowoczesnej. Styl, którego był twórcą i jednym z głównych przedstawicieli, do lat osiemdziesiątych dominował w architekturze. 

Charakterystyczna dla tego architekta surowa estetyka do dzisiaj ma wielu zwolenników. Co ciekawe, Le Corbusier nie skończył żadnej architektonicznej szkoły. Jego budynki do dziś można oglądać między innymi w Niemczech, Francji czy w Szwajcarii.

Przede wszystkim naturalność

Frank Lloyd Wright (1867-1959) był jednym z pionierów stylu amerykańskiego, a także architektury organicznej. Uważany jest także za jednego z twórców idei otwartej przestrzeni (open space).

W swoich pracach skupiał się nie na samym projekcie budynku, a głównie na otoczeniu. Jego zdaniem każda budowla oraz jej kształt powinny wynikać z otaczającej natury. Istotny był dla niego związek człowieka z przestrzenią, dlatego też jego projekty budynków mieszkalnych miały być dopasowane do ich mieszkańców. Jako jeden z głównych surowców wykorzystywał materiały naturalne. Do najbardziej znanych dzieł tego architekta należą Hotel Królewski w Tokio oraz Price Tower w Bartlesville.

Skandynawski funkcjonalizm

Alvar Aalto (1898–1976) zmieniał swój styl na przestrzeni lat, jednak najważniejsze dla niego było to, aby budynki były nie tylko funkcjonalne, ale także stanowiły jedność z otoczeniem. Dzięki kreatywności i zabawie formą stał się jednym z pierwszych przedstawicieli skandynawskiego modernizmu. W pierwszym okresie twórczości odwoływał się w swoich projektach do klasycyzmu, jednak najbardziej kojarzony jest z funkcjonalizmem. Wszystkie projektowane przez niego budynki miały mieć swoje funkcje, nie było tu mowy o przypadku. 

Aspekt użytkowy łączył z prostotą, dzięki której jego pomysły są teraz kultowe. Po II Wojnie światowej Aalto projektował w duchu ekspresjonizmu. Najbardziej charakterystyczne były tu falowane linie ścian czy jednospadowe dachy. Najbardziej znanymi projektami tego architekta są Teatr Aalto w Essen czy Muzeum Sztuki Współczesnej Kunsten w Aalborg.

Prekursorka kobiecej architektury

Zaha Hadid (1950–2016) przełamała stereotyp „męskiego zawodu”, jakim był architekt, i z sukcesem wspięła się na szczyt. Stała się swego rodzaju ikoną stylu postmodernistycznego. Wykładała na prestiżowych uczelniach i, co istotne, jako pierwsza zdobyła nagrodę nazywaną „architektonicznym Noblem”, czyli Nagrodę Pritzkera. Jest autorką Olimpijskiego Centrum Sportów Wodnych w Londynie oraz Galaxy Soho w Pekinie.

Mimo że wymienione zostało tylko kilka nazwisk, świat zna wielu wspaniałych współczesnych architektów, którzy swoimi projektami tworzą historię budownictwa. Warto zapoznać się także z innymi, cenionymi nazwiskami.

Zdjęcie główne: Luca Bravo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*