Hala Stulecia we Wrocławiu – obiekt, który musisz zobaczyć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Hala Stulecia we Wrocławiu – obiekt, który musisz zobaczyć
Design i sztuka

Wrocław – jedno z większych miast w Polsce, stolica województwa dolnośląskiego. Miasto studenckie i turystyczne. Zachwyca wielu swoją architekturą i atrakcjami. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, będąc we Wrocławiu, jest Hala Stulecia. 

Zdawałoby się, że obiekt wpisany w 2006 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powinien być dobrze znany wszystkim turystom. Jak się okazuje, nie każdy, kto był we Wrocławiu, zwiedzał ten obiekt. Hala Stulecia została zaprojektowana przez Maxa Berga, niemieckiego architekta i urbanistę, urodzonego w Szczecinie. Na początku XX wieku był on miejskim radcą budowlanym we Wrocławiu. Całą historię Hali Stulecia można obejrzeć na interaktywnej prezentacji.

Sukces Hali Stulecia

Dlaczego ten obiekt stał się tak popularny? Wskazać można kilka czynników. Przede wszystkim rozmiary budynku. Ma bowiem 65 m rozpiętości i 42 m wysokości, a pomieścić może w sobie aż 10 tysięcy osób. Sprawia to, że Hala Stulecia jest doskonałym miejscem do organizacji wszystkich większych wydarzeń we Wrocławiu, także na skalę światową! UNESCO wyróżniło obiekt za jej oryginalność, wielofunkcyjność, a także wyjątkowe otoczenie. Jest dorobkiem kultury i świadectwem swoich czasów, a co za tym idzie – miejscem, które warto zobaczyć.

Kiedy najlepiej odwiedzić Halę Stulecia?

Halę Stulecia dostrzeżesz od strony Pergoli i od strony Iglicy – zobaczysz, jak wygląda z zewnątrz. Warto jednak odwiedzić ją również w środku, by docenić piękno i rozmach tego niebywałego osiągnięcia architektury i urbanistyki. Wstęp do Hali Stulecia jest płatny – można zakupić bilety normalne, ulgowe, rodzinne i grupowe. Zakup biletu pozwala na odwiedzenie wystawy Visitor Centre. Znajdziesz tam makiety, mapy i szkice dotyczące budowy Hali Stulecia. Filmy i nagrania dźwiękowe przybliżą Ci całą historię powstania obiektu i jej późniejszych losów. 

Hala Stulecia to miejsce, w którym odbywa się wiele ważnych wydarzeń. Jeśli więc planujesz w pełni doświadczyć zwiedzanie obiektu, zwróć uwagę, czy na pewno większość przestrzeni Hali będzie dostępna w danym terminie. Może się okazać, że wejście na nią będzie ograniczone ze względu na organizowane wydarzenia.

Krótka historia Hali Stulecia

Obiekt zaprojektowany przez Maxa Berga miał swoje otwarcie w 1913 roku – dwa lata po tym, jak rozpoczęła się jego budowa. Hala miała służyć jako przestrzeń, na której terenie będą się odbywać najróżniejsze wystawy. Do jej wybudowania miała zostać wykorzystana technologia żelbetonowa, której dotychczas nie stosowano na tak dużą skalę. Gdy Bergowi udało się zakończyć budowę czternaście miesięcy po jej rozpoczęciu, Hala Stulecia była największym obiektem na świecie, który został wybudowany przy użyciu tej technologii. 

Zdjęcie główne: Luk_Wro/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*