Alternatywne metody odzyskiwania należności przez wierzycieli

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Alternatywne metody odzyskiwania należności przez wierzycieli
Inne

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Samodzielna windykacja nie zawsze bywa łatwa. Jakie narzędzia warto wykorzystać, żeby skutecznie odzyskiwać należności? Podpowiadamy.

Wg danych z raportu Skaner MŚP zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor, w II kwartale br. aż 82 proc. właścicieli firm miało kontrahentów, którym zdarzało się nie płacić na czas, a 56 % przedsiębiorstw otrzymywało płatności za usługi, produkty i towar z opóźnieniem przekraczającym miesiąc (to 12 % więcej niż przed rokiem).Perspektywy na kolejne miesiące

Choć w czerwcu w porównaniu z majem i miesiącami pierwszego półrocza inflacja nieco spadła, więc trudno mówić o poprawie sytuacji przedsiębiorców. Ceny energii są wciąż rekordowo wysokie, podobnie jak ceny paliwa. To jednak nie wszystko. Od 1 lipca, na skutek wzrostu minimalnego wynagrodzenia właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych płacą także wyższe składki ZUS. Takie okoliczności zdecydowanie nie sprzyjają prowadzeniu biznesu. Sprzyjają za to… zatorom płatniczym.

Jak skutecznie windykować?

Z powodu braku skutecznych narzędzi służących windykacji wielu przedsiębiorców rezygnuje z samodzielnych prób odzyskania należności. Z tego powodu mają problemy z własną płynnością finansową i regulowaniem zobowiązań względem klientów, pracowników czy instytucji podatkowych. Co możesz zrobić, aby zwiększyć skuteczność windykacji?

1.     Jeśli prośby i groźby nie działają, wyślij dłużnikowi wezwanie do zapłaty.

Może ono przybierać dwojaką formę: przedsądowego wezwania do zapłaty z informacją o przekazaniu sprawy na drogę sądową lub wezwania do zapłaty informującego o planowanym wpisie do jednego z krajowych rejestrów długów,  na przykład BIG InfoMonitor. Co warto o nich wiedzieć? Przedsądowe wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym, najlepiej z potwierdzeniem odbioru. Powinno ono zawierać następujące elementy:

  • datę i miejsce sporządzenia;
    • Twoje dane;
    • dane dłużnika;
    • informację o podstawie długu, np. fakturze z konkretnym numerem;
    • informację o kwocie zadłużenia oraz o wysokości odsetek;
    • informację o ostatecznym terminie spłaty długu;
    • informację o konsekwencjach braku płatności. W przypadku przedsądowego wezwania do zapłaty powinno być to oczywiście przekazanie sprawy na drogę postępowania sądowego;
    • własnoręczny podpis.

Wezwanie do zapłaty informujące o planowanym wpisie do BIG InfoMonitor to dokument informujący o tym, że jeśli dłużnik nie ureguluje zaległości, jego dane znajdą się w rejestrze dłużników. A to sprawi, że może mieć problemy z wzięciem kredytu, leasingu czy nawiązaniem współpracy handlowej z nowym klientem. Aby zweryfikować wiarygodność płatniczą przyszłych kontrahentów i sprawdzić, czy nie mają oni długów wpisanych do na „czarną listę” BIG InfoMonitor, do rejestru regularnie zaglądają współpracujące z BIG-iem instytucje, pożyczkodawcy, firmy leasingowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, operatorzy telefonii komórkowej czy przedsiębiorcy.

2.     Wpisz dane dłużnika do rejestru BIG InfoMonitor

Jeśli mimo wysyłki wezwania do zapłaty dłużnik nie uregulował zadłużenia, wpisz jego dane na czarną listę. Jeśli jesteś konsumentem, podstawą wpisu powinien być tytuł wykonawczy, czyli np. nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności. Wpisu możesz dokonać w ciągu 14 dni od momentu wysyłki wezwania do zapłaty. W przypadku wierzycieli – konsumentów nie istnieje minimalna kwota długu uprawniająca do dokonania wpisu. Możesz więc umieścić dane dłużnika w rejestrze bez względu na wartość zadłużenia.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, a podstawą zadłużenia jest np. umowa z kontrahentem, od terminu płatności do dokonania wpisu musi minąć co najmniej 30 dni (jeśli masz tytuł wykonawczy, możesz dokonać wpisu bez konieczności oczekiwania). Kwota zadłużenia musi wynosić co najmniej 200 zł, jeśli dłużnikiem jest konsument lub 500 zł, jeśli jest to przedsiębiorca.

Jak dokonać wpisu? Dane dłużnika wpiszesz do rejestru wygodnie, w 100% online.

  • Jeśli masz już konto w systemie Biznes.BIG.pl, zaloguj się;
  • znajdź właściwą zakładkę i wpisz dane dłużnika.

Intuicyjna struktura serwisu sprawi, że bez problemu odnajdziesz właściwy odnośnik, a wpisanie danych nie zajmie Ci dłużej niż kilka minut.

Jeśli nie masz jeszcze swojego konta:

  • wejdź na big.pl;
  • wypełnij krótki formularz kontaktowy;
  • poczekaj na kontakt specjalisty BIG, który omówi z Tobą aktualne potrzeby Twojej firmy i zaoferuje odpowiednio dopasowany pakiet usług, a następnie przeprowadzi Cię przez proces rejestracji;
  • po sfinalizowaniu niezbędnych formalności i zalogowaniu się do systemu biznes.BIG.pl możliwe będzie wpisanie danych dłużnika do rejestru.

3.     Przekaż sprawę do sądu

Jeśli po otrzymaniu przedsądowego wezwania do zapłaty dłużnik nie uregulował zadłużenia, przekaż sprawę na drogę sądową. Pamiętaj, że obecnie wiele postępowań odbywa się w trybie uproszczonym, co nie tylko skraca cały proces, ale także minimalizuje formalności.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*